Датата
/ брой: 189
Международен ден на морските фарове. За първи път е отбелязан в Шотландия през 1994 г., а днес над 450 фарове в 50 страни по света, в т.ч. и от България, подкрепят инициативата. Нейната цел е да се запазят и възстановяват морските фарове. Празникът дава възможност хората да научат повече за тяхната роля в осигуряване на безопасността на морския транспорт през вековете. С напредъка на навигационната техника днес морските фарове остават на заден план. В момента работещите са не повече от 1500 и са основно туристическа атракция.
Ден на миньора. През 1903 г. по предложение на пернишките миньори с указ на цар Фердинанд денят е обявен за професионален празник на работещите в мините. Празникът е възстановен с постановление на Министерския съвет през 1996 г. Отбелязва се в деня на църковния празник Успение на свети Иван Рилски - покровител на миньорите. Празнуват още геолозите и работниците от енергийно-суровинния отрасъл.
1227 - умира Чингис хан, основател на Монголската империя (р. ок. 1162 г.). Всички сведения за него имат легендарен характер, като най-често е наричан най-великият завоевател. През 1206 г. основава най-голямата държава в световната история, включваща територии от Югоизточна Азия до Източна Европа. Докато в по-голямата част от света Чингис хан е описван като кръвожаден завоевател, в Монголия той е смятан за национален герой и е наричан "баща на монголската нация".
1750 - ражда се Антонио Салиери, италиански композитор (умира 1825 г.). Един от най-големите за времето си дейци на европейската музикална култура. Името му се свързва с това на Волфганг Амадеус Моцарт и създадената легенда в художествени произведения, където Салиери е синоним на завистник на талантливите и дори убиец на Моцарт. През 1997 г. в Милано се провежда необичаен съдебен процес с 200-годишна давност, на който Салиери е оправдан.
1850 - умира Оноре дьо Балзак, френски писател (р. 1799 г.). Един от създателите на класическата форма на романа. Автор е на дълга поредица романи и разкази ("Човешка комедия"), описващи съвременното му френско общество. Сред най-известните негови творби са "Шагренова кожа", "Йожени Гранде", "Дядо Горио", "Братовчедката Бет" и др.
1932 - в София се ражда Морис Аладжем, композитор (умира 2004 г.). Свири на саксофон, флейта, кларнет, аранжира и композира инструментална и популярна музика. Автор на над 300 популярни песни, между които "Янтра", "Юношата", "Жалба за младост", "Да обичаш не е грях". Има над 1000 аранжимента за различни музикални състави. Носител е на престижни награди у нас и в чужбина.
1964 - ЮАР е отстранена от участие в олимпийски игри. Това е първата олимпиада, на която Международният олимпийски комитет забранява на Южноафриканската република да участва в проявата, заради режима на апартейд, който страната води. ХVIII летни олимпийски игри се провеждат от 10 до 24 октомври в Токио, Япония. България печели общо 10 медала и е на 11 място в класирането по нации. Олимпийски шампиони стават Боян Радев (борба класически стил), Продан Гарджев и Еньо Вълчев (борба свободен стил).