Датата
/ брой: 141
Международен олимпийски ден. Чества се с Решение на Международния олимпийски комитет (МОК) от януари 1948 г. От 1989 г. за популяризиране на масовия спорт на 23 юни се организират състезания по бягане. На тази дата през 1894 г. в Сорбоната (Париж) по инициатива на барон Пиер дьо Кубертен е основан Международният олимпийски комитет.
Международен ден на детските селища SOS. На тази дата през 1919 г. е роден Херман Гмайнер (умира 1986 г.), австрийски социален педагог. През 1949 г. той създава модела "SOS детски селища" за отглеждане на изоставени деца и сираци.
Международен ден на държавната администрация. Отбелязва се от 2003 г. с Резолюция на ООН, приета на 20 декември 2002 г., за утвърждаване приноса на държавното управление в развитието на обществото. България се присъединява към тази инициатива през 2006 г., когато с решение на Министерския съвет 23 юни става Ден на служителя в държавната администрация.
930 г. - в Исландия е учреден най-старият парламент в света. Според традиционната историография първите заселници на Исландия са скандинавските викинги, които се установяват на острова в периода 870-930 г. През 930 г. се създава първият парламент на Исландия (Алтинг), който се смята за най-старата парламентарна институция в Европа, съществуваща и до днес (с малки прекъсвания). Законодателната власт в страната принадлежи на президента и на еднокамарния Алтинг. Депутатите (63 души) се избират за срок от 4 години.
1868 - американецът Кристофър Шолс получава патент за пишеща машина. Първата идея за създаването й е на английския инженер и изобретател Хенри Мил. През 1829-а британецът Уилям Остин Бърт патентова машина, която нарича типограф и която в Музея на науката (Лондон) е определена като първата пишеща машина. След това изобретатели от САЩ, Италия, Бразилия, Австрия и Дания също регистрират подобни изобретения. От практическо значение за развитието на производството на пишещи машини обаче е патентованата от Кристофър Шолс. Пет години по-късно (1 март 1873 г.) "Ремингтън и синове" започва производство за масова употреба, а през 1878 г. патентова пишеща машина с използване на големи и малки букви.
1911 - ражда се Дейвид Огилви, английски рекламен специалист (умира 1999 г.). Смята се за "баща на съвременната реклама", а през 1975 г. сп. "Тайм" го определя като "най-търсения магьосник в рекламната индустрия". Името му се свързва с изграждането на търговска марка на такива компании като American Express, Ford, Shell, Barbie, Dove и най-вече IBM и Kodak. Кампаниите, които измисля, днес се изучават в университетите. Огилви пръв набляга на марката, а не на фирмата. Залага на остроумните фрази и на сексапилните образи.
1993 - умира Джонас Солк, американски имунолог (р. 1914 г.). Един от създателите на първата ваксина срещу полиомиелита (26 март 1953 г.). Ражда се в Ню Йорк в семейството на руски имигранти от еврейски произход. Родителите му нямат дори средно образование, но настояват синът им да получи добро образование. След разработването на ваксина срещу полиомиелита основава института Салк, превърнал се във водещ световен изследователски център. В последните години от живота си се посвещава в разработването на ваксина срещу СПИН.