01 Ноември 2024петък05:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 133

автор:Дума

visibility 259

1773 - ражда се Томас Йънг, английски учен и енциклопедист (умира 1829 г.). Има голям принос в сферите на светлината, механиката, зрителното поле, енергията, физиологията, езиците, музикалната хармония и египтологията. Доказал, че светлината се разпространява под формата на вълни (на снимката). По-късно Алберт Айнщайн открива, че тези вълни са изградени от фотони.

1853 - умира Захарий Зограф, възрожденски художник и иконописец (р. 1810 г.). Виден представител на Самоковската художествена школа. Един от малкото художници, които внасят битови елементи в своите стенописи. Най-известните му творби са иконите в църквата "Св. Константин и Елена" в Пловдив, църквата "Св. Богородица" в Копривщица, стенописите в Бачковския манастир (параклиса и църквата "Св. Никола"), църквата на Рилския манастир, Троянския и Преображенския манастир.

1856 - ражда се Димитър Благоев - Дядото, основател на БСДП (умира 1924 г.). Основател на организираното социалистическо движение в България и на първата социалдемократическа партия на Балканския полуостров. Като студент основава първата социалдемократическа организация в Русия. У нас издава социалистическото сп. "Съвременний показател", в. "Работник", сп. "Ново време". През 1891 г. поема инициативата за Бузлуджанския конгрес на БСДП. С.г. публикува книгата "Що е социализъм и има ли той почва у нас?" - първото оригинално марксистко съчинение в България. През 1904 г. с прякото му участие се учредява Общият работнически синдикален съюз (ОРСС) - първият неказионен профсъюз в България.

1923 - убит е Александър Стамболийски, премиер на България, водач на БЗНС (р. 1879 г.). Участва в българската делегация на Парижката мирна конференция (1919-1920). Подписва Ньойския мирен договор през 1919 г. На 9 юни 1923 г. при преврат на Военния съюз е свалено оглавяваното от него земеделско правителство. Избухват селски вълнения, които са потушени. Стамболийски е заловен край родното си с. Славовица, Пазарджишко, и убит по особено жесток начин.

1928 - ражда се Ернесто Че Гевара, латиноамерикански революционер, роден в Аржентина (убит 1967 г.). Рожденото му име е Ернесто Рафаел Гевара де ла Серна, но е известен като Че Гевара или просто Че. Един от ръководителите на Кубинската революция (1959). След победата заема различни държавни длъжности. През 1965 г. напуска Куба, за да продължи революционната борба. Организира партизанско движение в Боливия, където загива.

1985 - подписано е Шенгенското споразумение. Договорът между държави от Европа за премахване на граничния контрол на вътрешните граници и за единна визова система е парафиран на борда на кораба "Принцеса Мария-Астрид" в Шенген, Люксембург (село край границата с Франция и Германия) между 5 от тогавашните 10 страни-членки на Европейската общност: Белгия, Западна Германия, Люксембург, Нидерландия, Франция. Днес в споразумението участват общо 25 държави, като образуват т.нар. Шенгенско пространство.

1986 - умира Хорхе Луис Борхес, аржентински писател (р. 1899 г.). Смятан за един от най-изтъкнатите южноамерикански автори на ХХ в. Поет и есеист, Борхес е най-известен със своите разкази. Автор е на "Измислици" (1944), "Алефът" (1949), "Творецът" (1960).

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ