18 Юни 2024вторник15:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 120

автор:Дума

visibility 640

Празник на Козлодуй. Според първите официални данни регионът е заселен през ХVI в. В него са трите исторически окопа, наречени по-късно Ломски, Островски и Козлодуйски, където е бил настанен Аспарухов военен гарнизон. През ХVIII в. селището е отбелязано като Котозлук и Козлудере (нисък дол), а по-късно - Козлодуй (ъгъл на ледовете). На 17 май 1876 г. на козлодуйския бряг от кораба "Радецки" слиза четата на Христо Ботев.

1431 - 19-годишната Жана д'Арк е изгорена на клада. Известна още като Орлеанската дева, тя е национална героиня на Франция. Селското момиче, претендиращо, че е напътствано от Бог, оглавява освободителната борба на френския народ против англичаните по време на Стогодишната война (1337-1453). През 1456 г. във Франция е организиран нов процес, на който Жана д'Арк е реабилитирана. През 1920 г. е канонизирана от католическата църква.

1778 - умира Волтер, френски писател и философ (р. 1694 г.). Рожденото му име е Франсоа-Мари Аруе. Един от символите на епохата на Просвещението. Превърнал се в европейска знаменитост приживе и ползващ се с голямо влияние сред европейския интелектуален елит за епохата си. Един от прототипите на интелектуалеца, отдаден на служба на истината, справедливостта и свободата на мисълта. От внушителното му литературно наследство най-популярно е произведението му "Кандид".

1913 - край на Балканската война (1912-1913). На тази дата е подписан Лондонският мирен договор между Османската империя и държавите от Балканския съюз (България, Сърбия, Гърция и Черна гора). Претърпяла поражение, империята е принудена да отстъпи на съюзниците почти всичките си балкански владения (в т.ч. Македония, Албания, Епир, Косово, Санджак, Беломорска и Одринска Тракия). Договорът урежда създаването на албанска държава. Споровете между България, Сърбия и Гърция за подялбата на Македония остават нерешени и това води до избухването на Междусъюзническата война (юни 1913).

1960 - умира Борис Пастернак, руски поет и писател (р. 1890 г.). Носител на Нобелова награда за литература през 1958 г., която отказва с мотива, че е "незаслужено признание". Шведската академия обявява, че този отказ не променя валидността на наградата. Пастернак е известен най-вече с монументалния си трагичен роман за Съветска Русия "Доктор Живаго", издаден за първи път в Италия през 1957 г. В Русия е отпечатан през 1987 г. 

1975 - открит е Домът на съветската наука и култура в София. Създаден е на основата на Споразумение 213/22 май 1975 г. между правителствата на СССР и НРБ. През 1990 г. е преименуван на Руски културно-информационен център (РКИЦ), който и до днес заема важно място в развитието на руско-българското сътрудничество в областта на културата и образованието.

2001 - умира Георги Божилов - Слона, художник (р. 1935 г.). Заедно с Енчо Пиронков, Димитър Киров, Йоан Левиев, Колю Витковски, Христо Стефанов и Бояджана Слона е един от художниците от т.нар. "Пловдивска школа от 1960-те". Приживе прави над 25 самостоятелни изложби в България и чужбина - в СССР, Турция, Полша. Загива в автомобилна катастрофа на път от Бургас за Царево, където трябвало да присъства на откриването на своя изложба.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 327

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 351

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 323

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ