17 Май 2024петък04:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 213

Международен ден на музеите. За първи път се чества на 18 май 1978 г. Решението е взето през 1977 г. в Москва на ХI генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата "музей" идва от латинската дума "museum", която е от гръцки произход и произлиза от "mouseion". "Mouseion" било мястото (понякога храм), което било посветено на музите, покровителките на изкуствата в гръцката митология. Всяка година Международният съвет на музеите определя специална тема за този ден. През 2011-а обединяваща е темата "Музей и спомен: Предметите разказват вашата история".

1846 - ражда се Петер Карл Фаберже, руски бижутер (умира 1920 г.). Един от най-прочутите ювелири на всички времена, известен с умението си да изработва изящни предмети от злато и сребро, малахит, топаз, лазурит, кристал и др. материали. Изработва по поръчка на император Александър III 54 декоративни великденски яйца. Днес са запазени 45 от тях.

1895 - ражда се Аугусто Сандино, национален герой на Никарагуа (умира 1934 г.). Рожденото му име е Аугусто Сезар Сандино Калдерон. Лидер на Национално-освободителната революционна армия в годините на революционната борба в Никарагуа (1927-1934). Бори се с правителството, което по това време е зависимо от администрацията на САЩ и получава солидна финансова и военна помощ. В резултат на предателство е заловен и убит.

1903 - открито е пристанището в Бургас. Три години по-късно на същата дата е открито и пристанището във Варна. На 21 януари 1889 г. със закон българското правителство взема решение за построяване на пристанища в двата града. Пет години по-късно княз Фердинанд издава указ за построяването на порт Бургас, който е отворен в негово присъствие. На официалната церемония за откриването на пристанището във Варна присъстват множество гости и чуждестранни военни кораби, а крайцерът "Надежда" прерязва трикольорната лента, опъната между двата вълнолома.

1914 - в Пловдив се ражда Борис Христов, оперен певец (умира 1993 г.). Обявен е за "бас номер едно на планетата". Най-популярното му изпълнение е на Борис Годунов в едноименната опера. Има концерти на всички големи сцени. В специална зала на Британския музей е уредена експозиция на негови сценични костюми. През 1986 г. в Рим е открита Българска академия за изкуство и култура "Борис Христов". Великият българин дарява дома си на българската държава, за да се грижи за развитието на млади оперни певци, а родният му дом в София става Музикален център "Борис Христов" за подготовка на млади дарования.

1920 - ражда се Алексей Шелудко, български физикохимик и общественик (умира 1995 г.). Един от най-видните представители на българската физикохимична школа. Шелудко е сред 12-те учредители на Международната асоциация на учените по колоиди и повърхности. Участва в създаването на нелегалната радиостанция "Христо Ботев" и издаването на първия брой на нелегалния в. "Отечествен фронт". Той е сред инициаторите за създаването на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството (1988) и сред българските интелектуалци, поканени във френското посолство (1989) на закуска с президента Франсоа Митеран.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ