Датата - 26.11.2024 г.
/ брой: 226
1789 г. – В САЩ ЗАПОЧВА ЧЕСТВАНЕТО НА ЕДИН ОТ НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ ДНЕС ПРАЗНИЦИ - ДЕН НА БЛАГОДАРНОСТТА, КОЙТО Е ОБЯВЕН ЗА НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК ПРЕЗ 1863 Г. ОТ ПРЕЗИДЕНТА ЕЙБРАХАМ ЛИНКЪЛН. Празникът се свързва с избавлението, с помощта на местните индианци, на бедстващите заселници от кораба "Мейфлауър", заплашени от глад и болести през първата им година (1620-1621) в Америка. Известен е най-вече с празничното си меню. В САЩ традиционно се сервира пуйка с пълнеж по предпочитание към нея, който може да се състои от ориз, картофи, царевица и други добавки, както и друга традиционна храна. Във връзка с това е наричан и „Turkey Day“ (Ден на пуйката). По своята същност това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за плодородната реколта и нещата, които са придобити през изминалата година благодарение на Неговата щедрост. Празникът е сред най-обичаните и почитани в САЩ, като с времето все повече се превръща в светски празник.
1959 г. – ЕРНЕСТО ЧЕ ГЕВАРА Е НАЗНАЧЕН ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАЦИОНАЛНАТА БАНКА НА КУБА. Освен президент на Националната банка, Че става и министър на промишлеността. Това го поставя в зенита на неговата политическа кариера и като ръководител на кубинската икономика. Тъй като няма много успешни търговски отношения със Запада, през октомври 1960 година пътува до страни от Източния блок – Китай, Чехословакия, ГДР и Съветския съюз, начело на кубинска търговска делегация, за да сключи договори за сътрудничество. Към декември 1964 година Че Гевара е вече утвърден правителствен деятел с международна репутация. Той пътува до Ню Йорк като председател на кубинската делегация, за да изнесе реч пред Общото събрание на Организацията на обединените нации. На срещата той критикува Обединените нации за неспособността им да спрат апартейда в Южна Африка. Той се обръща с критика и към САЩ, и по-специално на така наречените закони на Джим Кроу, които са насочени към сегрегация и дискриминация на чернокожото население. Той също така говори за 200 милиона братя и сестри в Латинска Америка, които страдат от глад и експлоатация.
1909 г. – РОДЕН Е ЛЕГЕНДАРНИЯТ ФРЕНСКИ ДРАМАТУРГ ЙОЖЕН ЙОНЕСКО (УМИРА 1994 г.). румънско-френски драматург и писател, един от най-известните представители на „театъра на абсурда“, заедно със Самюъл Бекет. Автор е на прочути пиеси, играни по цял свят, в това число и България: „Плешивата певица“ (първата му театрална творба, написана през 1948 г.), „Носорози“, „Столовете“, „Картината“, „Двама в делириум“ и други. Член на Френската академия (1970) г.
1886 г. – УМИРА ВИТО ПОЗИТАНО, ИТАЛИАНСКИ ДИПЛОМАТ(РОДЕН 1833 г.).От 1876 г. е вицеконсул в София. При приближаването на отряда на генерал Йосиф Гурко към София по време на Руско-турската война в края на 1877 година Позитано заедно с Леандър Леге и Йозеф Валдхард, вицеконсули съответно от Франция и Австро-Унгария, отказва да напусне града, като по този начин предотвратяват опожаряването му от османците. След изтеглянето на османските части от града Позитано организира въоръжени отряди за борба с мародерстващите банди, както и пожарни команди за потушаване на избухналите пожари.
Позитано е награден с руски орден и на 20 декември 1878 година е обявен за почетен гражданин на София.