16 Юли 2025сряда16:44 ч.

Датата - 25.09.2024 г.

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 455


ДЕН НА СВЪРЗОЧНИТЕ ВОЙСКИ и органите за информационно осигуряване на Българската армия – Обявен е със заповед на министъра на отбраната през 1998 г. Основите на днешните Свързочни войски са положени преди 145 години със създаването на телеграфен взвод към учебно-сапьорната рота в Българската земска войска. Този ден остава в историята и слага началото на дългогодишните усилия, умения, отговорност и всеотдайност на всички специалисти в тази област.


1849 г. – УМИРА ЙОХАН ЩРАУС, АВСТРИЙСКИ КОМПОЗИТОР (РОДЕН 1804 г.). Първите композиторски творби на Щраус са от 1826 г. През 1827 г. (когато се ражда вторият му син Йозеф) основава собствен оркестър. Започва много напрегната работа като творец и директор на оркестъра. Известен е със своите валсове и маршове. Освен композитор, Щраус става популярен и като цигулар и диригент.  


1869 г. – В БРАИЛА (РУМЪНИЯ) Е СЪЗДАДЕНО БЪЛГАРСКОТО КНИЖОВНО ДРУЖЕСТВО (БКД), трансформирано по-късно в Българска академия на науките (БАН). Заедно с Екзархията, БКД е първата българска институция и предхожда създаването на Третата българска държава с 9 години. БКД премества седалището си в София през 1878 г. Председателят на БКД Иван Гешов прави голямо лично дарение през 1908 г. с условието БКД да стане академия. БКД се преименува на Българска академия на науките на 13 февруари 1911 г.


1897 г. – РОДЕН Е УИЛИЯМ ФОКНЪР, АМЕРИКАНСКИ ПИСАТЕЛ, Нобелов лауреат (УМИРА 1945 г.). Фокнър е известен с използването на дълги, витиевати изречения и педантично избран речник в ярък контраст с минималисткия стил на неговия съвременник Ърнест Хемингуей. Някои смятат Фокнър за единствения истински американски белетрист модернист от 30-те години на 20 век. Сред по-известните му произведения са "Конски гамбит", "Врява и безумство", "Нетърпимост" и др.


1918 г. – ПОДПИСАН Е БЕРЛИНСКИЯТ ПРОТОКОЛ между представители на Царство България, Германия, Австро-Унгария и Османската империя, с който Северна Добруджа се предава на Царство България. През 1917 година в хода на Първата световна война Румъния е разгромена. Съгласно Букурещкия договор (1918) в границите на България е върната само Южна Добруджа, докато северната част на областта формално става кондоминиум на Централните сили. Това разклаща позициите на правителството на Васил Радославов. Берлинският протокол е последен опит от страна на Германия да задържи Царство България като воюваща страна след пробива при Добро поле. С Ньойския договор цяла Добруджа е предадена на Румъния.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 309

/ брой: 129

Епични провали

visibility 311

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ