Датата - 04.10.2023 г.
/ брой: 191
ДЕН НА ИНФОРМАЦИОННОТО ОБЩЕСТВО В БЪЛГАРИЯ.
Празник на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика. Отбелязва се от 2007 г. по решение на МС. На 4 октомври 1903 г. в Хамилтън, щата Ню Йорк, е роден Джон Атанасов (на снимката), чийто принос в развитието на компютърната техника е световно признат. Неговият баща Иван Атанасов е български емигрант от с. Бояджик, Ямболско. Майка му Айва Луцена Пърди е учителка по математика. В периода 1939-1941 г. Джон Атанасов и Клифърд Бери в Щатския колеж на Айова работят по направата и усъвършенстването на ABC (Atanasoff-Berry Computer), както е наречен първият компютър, който никога не е патентован.
1582 - ВЪВЕДЕН Е ГРИГОРИАНСКИЯТ КАЛЕНДАР.
На 24 февруари с.г. папа Григорий ХIII издава була, според която датите се преместват с 10 дни напред и се нарежда денят след 4 октомври 1582 г., четвъртък, да се приеме не за 5, а за 15 октомври 1582 г. За съставител на Григорианския календар се смята преподавателят по медицина в университета на гр. Перуджа Луиджи Лилио. Той заменя Юлианския календар, който за 400 години избързвал с 3 дни. За да се избегнат нови грешки, се решава на всеки 400 години да се изваждат по три дни. В България е въведен през 1916 г.
1883 - "ОРИЕНТ ЕКСПРЕС" ЗАПОЧВА ПЪРВОТО СИ ПЪТУВАНЕ.
Луксозният пътнически влак на частната компания Venice Simplon-Orient-Express пътува между Париж и Истанбул, преминавайки през шест държави. За баща на "Ориент eкспрес" се смята белгиецът Жорж Нагелмакерс. По различно време с него са пътували Франц-Йосиф, Елисавета II, Оноре дьо Балзак, Шарл де Гол, Агата Кристи и др. знаменитости. Влакът е описан в произведенията на Агата Кристи.
1924 - РАЖДА СЕ ИВАН МИТЕВ, ЛЕКАР, ПРОФЕСОР (УМИРА 2006 Г.).
Открива шестия сърдечен тон, наречен "тон на Митев" (1972). Откритието е обявено за най-значимото българско събитие за ХХ в. след анкета, проведена от БНТ през 2009 г. В негова чест е издадена единствената по рода си марка в света, свързана с кардиологията, наречена "VI тон".
1957 - СССР ИЗСТРЕЛВА ПЪРВИЯ ИЗКУСТВЕН СПЪТНИК НА ЗЕМЯТА.
Десет години по-късно Международната федерация по астронавтика решава да обяви датата на изстрелването за начало на космическата ера. Кодовото название на спътника е ПС-1 ("Спутник-1"). Изстрелването се осъществява от пети научноизследователски полигон на Министерството на отбраната на СССР, известен като космодрума "Байконур", с помощта на ракетоносител "Спутник" (Р-7). Полетът на "Спутник-1" завършва след 92 дни, на 4 януари 1958 г. "Спутник-1" извършва 1440 обиколки около Земята (около 60 млн. км).