26 Юни 2024сряда19:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Държавният департамент остро критикува Анкара

Наказателната система в Турция прилича на инквизиция, отбелязва доклад на американското външно ведомство

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 17

Последният доклад на Държавния департамент на САЩ за Турция хвърли в шок управляващите в страната. В доклада се критикуват както ударите върху свободното слово и незаконните действия срещу медиите, така и произволните практики и арести, съобщи вестник "Заман България".
В документа от 73 страници проведените през ноември 2015 г. парламентарни избори не са окачествени като справедливи и свободни. Освен това се посочва, че вотът е произведен в тежки условия по опазване на сигурността. Отбелязва се, че "на отделни места кандидатите са били възпрепятствани по време на предизборната кампания, а поради ограничаването на медиите, достъпът на избирателите до различните платформи и гледни точки е бил минимизиран".
Законодателството на Турция позволява на правителството да ограничава свободата на словото, медийната свобода и свободата в интернет. Натискът на властта върху медиите продължава. През миналия ноември бяха арестувани около 30 журналисти, повечето от тях бяха обвинени по онези членове в закона, отнасящи се до борбата с тероризма и връзките с нелегалните организации. Правителството упражни натиск и одържави някои медии под претекст, че се публикуват рискови материали. Журналисти бяха арестувани заради обида към президента или високопоставени държавници. Бизнес интересите на някои холдингови компании бяха възпрепятствани, бяха им налагани санкции, както и беше упражнен натиск върху интернет медиите чрез блокирането на мрежата. Близките до вдъхновеното от противника на Ердоган Фетхуллах Гюлен движение "Хизмет" медии бяха изхвърлени от дигиталните платформи, а в пет техни медийни организации беше назначен държавен синдик, като по този начин се установи пълен контрол върху тях. Достъпът на представителите на либералните медии и тези на "Хизмет" до официалните срещи на властта беше отнет.
В доклада са описани произволните арести, задържанията, предхождащи съдебните дела, както и незачитането на справедливите становища на съдилищата. Подчертава се, че наказателната система в Турция прилича на инквизиция и че тя има преследващ характер. Като проблемен се отбелязва и фактът, че прокурорите и съдиите се обучават заедно, намират се в едни и същи кабинети, дори влизат в сградата на съда от една врата.
Въпреки че изминаха три години, в доклада на Държавния департамент на САЩ за 2015 г. се споменават и протестите от парка "Гези". Посочва се, че все още има граждани, чиито съдебни дела за участие в протестите продължават.
Други основни теми в доклада са бежанците от Сирия и останалите страни и редицата проблеми, с които те се сблъскват. Засегнати са и въпросите за Кюрдската работническа партия (ПКК), случаите на самоубийства сред военните и полицаите.
Тази година в доклада на Държавния департамент на САЩ за Турция са отделени 73 страници, като рекордът бе 63. Впечатление прави, коментира "Заман България", че докладът за Сирия е 55 страници.

Арест на поддръжници на Гюлен


101 души по подозрение, че имали финансови връзки с намиращия се в изгнание в САЩ мюсюлмански духовник Фетхуллах Гюлен, арестува турската полиция. Анадолската информационна агенция посочва, че задържаните били заподозрени, че са членове на терористична групировка, както и за предоставяне на средства и пропаганда в полза на движението на Гюлен.
Полицията е имала заповеди за арест на 140 души, включително бизнесмени и бивши служители на свързаната с Гюлен банка "Bank Asya", която беше конфискувана от правителството през миналата година.
Турското правителство обяви умереното ислямско движение на Гюлен за терористична организация и предприе крути мерки срещу неговите поддръжници, конфискувайки вестници, телевизионни станции и други бизнеси, свързани с духовника. Гюлен пък е обвинен в опит за сваляне на турското правителство.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ