Даниела Бобева: Изоставаме катастрофално отпреди пандемията
/ брой: 138
"Българската икономика започна да натрупва сериозни проблеми много преди пандемията. Да прехвърляме на кризата със заразата проблемите на икономиката е най-малкото некоректно". Това каза пред БНР проф. Даниела Бобева, икономист от БАН и бивш вицепремиер. "През последните седмици излязоха 4 много важни доклада на ЕК и ЕЦБ, с данни за 2019 г., които показаха, че българската икономика се развива в много неблагоприятна посока. По най-важния показател - БВП на човек от населението, ние катастрофално изоставаме. И това е отпреди пандемията", обясни Бобева.
През 2007 г. сме били на предпоследно място в Европа, но от 10 г. сме на последното, а дистанцията със средното за Европа се отдалечава. През юни и Европейската централна банка, и Европейската комисия констатираха, че основен проблем за българската икономика е лошото управление и корупцията. Според проф. Бобева диагнозата на ЕК е и причина за протестите в България. Тя е убедена, че ако в продължение на десетилетие управляваш една страна и не си намерил начин да изкорениш корупцията, а напротив - показателите се влошават, това означава, че просто не можеш да го направиш.
По думите й в момента ситуацията с българската икономика е "доста стряскаща". "Прогнозата на ЕК, че тази година ще имаме 7,2% спад на икономиката, изглежда ще се потвърди. Лично аз не вярвах, че това ще се случи, но се потвърждава. Разчитахме през последните години на растежа, главно благодарение на износа. Но този източник на икономически растеж се свива катастрофално. През април износът ни е паднал с 20,2%, а вносът - с 32,4%. Имаме не само с ЕС, но и с трети страни намаляване. Икономика, която разчита на растеж благодарение на държавни разходи и парите от ЕС, е обречена. Имаме примера с Гърция и с други южноевропейски страни", заяви тя.
Според Бобева доста рано е да се приготвяме за харченето на европарите за новия период, тъй като това са теоретични суми. "Първо трябва да има план, по който да се изразходват тези пари, което ще подлежи на одобрение. Второто е, че парите ще бъдат спирани за три месеца за държавите, които не правят необходимите икономически реформи. И третият елемент от използването на средствата е свързан със законодателството и законността - т.е. доколко една страна не е корумпирана и спазва законите си", обясни тя пред "България он ер". Бобева посочи, че страната е в голямата рискова група и всеки премиер, който и да е той, трябва да се притеснява дали ще получим очакваните европейски средства.