29 Юли 2026сряда13:29 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка БНР

Далибор Карвай дебютира с Радиосимфониците

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 1316

Симфоничният оркестър на БНР ще открие своя творчески сезон на 6 октомври от 19 ч. в зала "България". Под палката на главния диригент Константин Илиевски своя дебют с Радиосимфониците ще направи словашкият цигулар Далибор Карвай, научи ДУМА от Николета Еленкова.
Концертната вечер ще започне със Симфоничен прелюд "Усамотение" на Панчо Владигеров. Десетилетия след последното му изпълнение,  произведението възкръсва на сцената на зала "България" като знаково начало на един сезон, всеки концерт от който ще предлага среща с български автор.
В дебюта си с Радиосимфониците първият концертмайстор на Виенските симфоници Далибор Карвай ще изпълни забележителния Концерт за цигулка и оркестър от Йоханес Брамс. В София Карвай ще свири на 330-годишната цигулка "Страдивариус 1694 ex Benece", собственост на Австрийската национална банка. Скъпоценният инструмент му е предаден лично от гуверньора на банката Роберт Холцман. Цигулката е един от най-добре запазените инструменти на Антонио Страдивари и най-скъпият, използван от Виенските симфоници.
Радиосимфониците ще изпълнят и Симфония 9 "Из Новия свят" на Антонин Дворжак - последната и най-известна симфония на чешкия композитор.
Входът е свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА "Проф. Панчо Владигеров", специалност "Музика" към СУ, катедра "Музика" към НБУ и АМТИИ Пловдив срещу представяне на ученическа или студентска карта.

Карикатура на деня - 29.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 148

Наркос магданоз - 2030 година

автор:Любослав Костов

visibility 1662

БУЗЛУДЖА – ВЕЧНОТО НАЧАЛО

visibility 1622

Карикатура на деня - 28.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 1841

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ