20 Октомври 2024неделя16:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да сториш себап с дива вода

Жителите на община Сатовча смайват света с над 930 чешми

/ брой: 161

visibility 114

Ерол ЕМИЛОВ


През 2012 г. общинският съвет в Сатовча взема решение да включи още един празник в календара си - Денят на чешмата и семейството. Причината е, че в района са построени над 930 чешми, което прави Сатовча общината с най-много чешми в света. Всяка година в първата събота на юли десетки жители на общината тръгват към чешмите - да се видят с близки и приятели, да си направят пикник на чист въздух. Към много от чешмите са изградени и барбекюта, разказва кметът Арбен Мименов.
Строенето на чешми е традиция в община Сатовча. Мюсюлманите смятат, че по този начин ще се запази името на техните близки в бъдещето. Строежът на чешмите носи т.нар. себап (добро дело, благодеяние). Хората могат да пият вода, като са на път, и да споменават имената на починалите, на които са посветени те. По този начин те се запазват в бъдещето, разказват местни жители. Кметът Арбен Мименов споделя, че съоръженията нямат собственост. Този, който отиде първи там, може да ги ползва през целия ден. Дори човекът, който ги е направил, не може да го изгони от тях.
"За да се направи чешма, първо трябва да се намери извор и да се вземе изворна (дива) вода. След това тя трябва да се каптира и да се оформи самият чучур, а най-накрая се надгражда и става чешма", разказа строителят на чешми Юсеин Узунов.
В района 64 от чешмите са изградени от един човек. Жителите на Сатовча помнят Асан Дзайнепов като много работлив човек. "Останеше ли свободен, веднага се заемаше да прави чешми", разказва местният историк Кирил Караколев. И допълва, че майсторът се споминал преди десетина години.
Някои от чешмите имат важно значение за историята на общината. Тази в местността "Комитски бунар" край с. Плетена е на мястото, където един от лидерите на ВМРО Ванче Михайлов и жена му Менча Кърничева са се срещали с местното население. Крачиловата чешма в с. Кочан събирала младите момчета и момичета от селото, преди да бъде направена ВиК-мрежата в населеното място. Тогава тя е била извън селото и й се носела славата на запазено място за срещи на влюбените. След като селото се разраснало, тя вече се намира почти в центъра му.
След официално преброяване на чешмите в община Сатовча преди няколко години се оказало, че те са над 700. Тогава общинското ръководство решило да кандидатства за Книгата на рекордите. Подготвили документите и ги изпратили. Сега очакват комисия от централата в Лондон, която да преброи съоръженията. Но за да бъдат вписани в елитната класация, е необходимо да се заплати такса от около 12 000 паунда. Събират я. А местните хора се надяват скоро да се похвалят с влизането си в Гинес.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ