Да спи зло под камък...
Моделите на митологично мислене, отразени в различни фолклорни вярвания, забрани и препоръки за поведение, са представени в етнографска изложба в Пловдив
/ брой: 132
Изложбата "Да спи зло под камък. Апотропеи", която е подредена в Регионалния етнографски музей в Пловдив, представя моделите на митологично мислене, отразени в различни фолклорни вярвания, забрани и препоръки за поведение. Те намират израз не само в различни текстове, но са изобразени върху накити и предмети от злато, сребро, дърво, мед.
Представите за света, границите му, моментите на календарен и социален преход определят апотропейния характер на персонажи като Бог, Богородица, светците, небесните създания, подземните персонажи, както и на множество животни, почитани в миналото като тотеми. С апотропейна сила са натоварени и някои геометрични фигури, възприемани като модели на света и границите в него.
Традиционното фолклорно мислене осъзнава света като система, в която наред с човека съществуват и много враждебни за него същества. В стремежа си да ги неутрализира обществото създало система от вярвания, свързани с прадпазващата сила на думи, действия или предмети, наречени амулети. С развитието на човешката култура вярванията позагубили мотивацията си, а част от амулетите вече се осъзнават като накити или аксесоари.
Гостуващата експозиция на Регионалния исторически музей в Русе включва предмети, изработени от мъниста и авторски изделия, вдъхновени от многообразието на традицията. Има и фотоси, предоставени от музеите в Пазарджик, Перник, Велинград, Смолян, Бургас, Казанлък, Велико Търново, АЕК "Етър", Шумен, Исперих, Силистра, както и експонати и фотоси от фонда на Етнографския музей в Пловдив.
На откриването присъства и авторката на изложбата Десислава Димитрова от РИМ-Русе.