18 Април 2024четвъртък20:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Етикет

Да пием за целувките на жените и за уискито като кехлибар

Тостът е неразделна част от празничната трапеза и повод за приятна изненада на присъстващите с остроумие и чар

/ брой: 300

автор:Ани Димитрова

visibility 5828

Хвалебствените речи водят началото си от древните обреди за принасяне на свещени дарове пред боговете. Преди да вдигнат чашите с вино, участниците в ритуала произнасяли молитви и пожелания: "За дълги години!" и "За твое здраве!"
Думата има английски произход - toast (наздравица), въпреки че обикновено свързват понятието toast с препечена филийка.
Има легенда, че в средновековна Англия в чашите с вино и уиски пускали парче сух хляб (toast), за да придадат необичаен вкус на напитката. Докато чакали хлябът да поеме от течността, англичаните си разказвали притчи.
В зависимост от мястото и от броя на присъстващите, за наздравицата се подбират подобаваща тема и интонация. При официалните приеми правилата за тостовете са строго регламентирани.
Най-популярни са изисканите френски комплименти по адрес на дамите и витиеватите кавказки тостове-притчи. Възприемането на тоста зависи не само от неговия смисъл, но и от изкуството на оратора. Разрешено е текстът на наздравицата да се оформи във вид на адрес и да се прочете.
Какъв е редът?
Човекът, към когото е адресиран тостът, обикновено произнася ответна реч, която на изток наричат алаверди - ответен благодарствен тост. Особено важните персони са изключение от общото правило и те не са длъжни да отговарят на тоста. Например на юбиляря и младоженката е разрешено да отговорят с един тост на всички пожелания. 
На официалните приеми тостовете се произнасят в тържествена форма и включват приветствие по адрес на почетния гост и пожелания към гостите за добруване. Почетният гост произнася ответен тост, като изразява благодарност за гостоприемството и задоволство от срещата.
В зависимост от вида на приема тостът се произнася или след десерта, когато се поднася шампанското, или не по-рано от 10-15 минути след началото на приема.
На официалните приеми не е прието да се чукате, гостите вдигат чашите и осъществяват контакт с очите. Ако чашите се докосват, то мъжете държат своите по-ниско от чашите на дамите.
Тостовете не трябва да се произнасят един след друг, между тях трябва да има поне 10-15 минути интервал. Лицето, към което е адресиран тостът, чака с вдигната чаша, докато не отпият останалите.
Първият тост се произнася от домакина или от ръководителя с най-висок ранг. Ако приемът е устроен в чест на високия гост, то по регламент гостът произнася следващия (благодарствен) тост.
След първия тост домакинът дава думата на тамадата и по-нататък той води тържеството. Първи вдигат тостове най-почетните гости или по старшинство. Който произнася най-тържествените тостове, става прав. Мъжът, в чиято чест се произнася тостът, слуша прав. Първи вдига чашата този, който произнася тоста. Ако е започнал да говори, без да вземе чашата, останалите вдигат чаши едва след края на тоста.
Ако мъж говори от името на всички присъстващи мъже, те всички стоят прави и с вдигнати чаши се присъединяват към казаното.
По време на тоста присъстващите не се хранят и не разговарят. Не е прието да се пие от чашата, докато тостът не свърши. Домакинът има право да вдигне наздравица за всеки от своите гости, а гостите - в чест на виновника за тържеството или на домакина. В тоста за домакина трябва да се спомене и домакинята.
При наздравица не се употребяват фрази от рода на: "Вдигаме тост за..." или "Да пием за..." - тостовете се произнасят, чашите се вдигат, напитките се пият, без това да се обяснява.
Тостът-комплимент трябва да съдържа истинско възхищение, а не изопачаване на факти, като това се отнася особено за възрастта и заслугите на юбилярите. Например вместо съмнителното "Вие сте млада и все така пленителна" по адрес на 60- или 70-годишна дама, по-добре да се вдигне тост за нейната доброта, ум и обаяние.
За добрия тост са важни дълбокият смисъл, краткостта и простотата на изказа. 
Има няколко съществени правила, които следва да се спазват:

х Не се вдига тост на коктейл.

х Традицията да се разбиват чаши на пода, особено по време на сватби, е фолклор и се изпълнява само по взаимното съгласие на гостите и домакина.

х Тостът е доброволен, не настоявайте излишно и преди да обявите следващия тост, получете съгласието на човека поне с поглед.
 
- Не жестикулирайте по време на тоста - жестовете отвличат от словото.

- Не досаждайте на гостите с прекалено дълга, объркана реч. Оптималното време за един тост е 3 минути.



Поздравление... с чаша вода?

Хилядолетна е историята на тостовете или на речите на празничната трапеза, но до ден днешен някои норми на етикета се обсъждат и обновяват.
Произнасянето на слово с вода в чашата не се зачита за тост, но шведският крал Густав, който е убеден трезвеник, въведе правилото да имитира тост с безалкохолна напитка.
Най-известният и популярен тост в целия свят е: "За ваше здраве!"
Ако се затруднявате да подберете нужните думи, запомнете няколко фрази на различни езици, чийто смисъл е един и същ - "Наздраве!", "За ваше здраве!". На немски - prost или prosit, на френски - a votre sante, на шведски - scoal.
Грузинците и ирландците са всепризнати майстори в изкуството на тостовете. Ето някои от тях.

Ирландски тостове

Да пием за това да умреш на 95 в леглото си, застрелян от ревнивата си съпруга.

Да пием за това, че сме поединично, пием двойно и виждаме тройно.

Да пием за целувките на жените и за уискито, чисто като кехлибар, което не е толкова сладко като целувките на жените, но замрежва погледа по-искрено.


Грузински тостове

Кораб попаднал при буря и потънал. Оцелели само двама - без спасителни жилетки, без нищо, за което да се хванат.
- Господи - помолил се единият - изпрати ми толкова дъски, колкото пъти ми е изневерявала жената!
От небето паднали два клечки, които не могли да издържат тежестта му и той се удавил.
- Господи - решил да опита късмета си вторият - изпрати ми толкова дървета, колкото пъти ми е изневерявала жената!
Небесата се отворили и наоколо заплавали купища дървен материал. Морякът си направил сал и се спасил.
Да пием за жените, които не оставят мъжете си да се удавят!
 

Лекар среща в кръчмата свой пациент, който е наредил пред себе си няколко празни чаши.
- Предупредих да не пиеш повече от една чаша концентрат? - скарва му се той.
- Докторе, аз не се лекувам само при вас - отговаря пациентът.
Да пием за здравето на докторите и нека те бъдат все повече!

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 391

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 408

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ