15 Октомври 2024вторник08:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да измием околната среда

От Земята на Франц-Йосиф ще премахнат хиляди тонове скрап

/ брой: 247

visibility 73

Тарас Фомченков

За изчистването на Земята на Франц-Йосиф от екологично замърсяване през следващите две години ще бъдат дадени близо 1,5 милиарда рубли. В същото време засега все още няма програма за ликвидиране на отпадъците.
Както подчерта зам.-началникът на департамента за държавна политика и регулиране в сферата на опазване на околната среда и екологичната сигурност в Министерството на природата на Руската федерация Олга Бурканова, ликвидирането на екологичните щети е ново направление в дейността на правителството за опазване на околната среда. На екологичната сигурност бяха посветени два държавни съвета през 2010-а и 2011 година. Днес на територията на Русия 194 точки са вписани в списъка на териториите с екологични щети. Според Бурканова обаче това са неточни данни. "Сега на законодателно ниво се подготвят документи, които ще систематизират данните за събиране на информация за териториите, за да открием нови", каза тя.
Ръководителят на Съвета за изучаване на производителните сили (СОПС) Глеб Фетисов заяви, че "състоянието, в което днес са островите, е наследство от присъствието на СССР". Пикът на присъствието е бил през 60-те години, през 90-те военната гранична дейност била рязко ограничена, основната техника била евакуирана. Много от нещата били изоставени, никой обаче не се хванал да почисти след себе си.
Сега, информира Фетисов, на островите има полуразрушени складове, хангари, техника, строителни отпадъци, варели с гориво, чийто брой е близо 400 хиляди. "Нито една уважаваща себе си страна не може да си позволи да има сметища на такава територия", подчерта Фетисов.
Както разказа пред "Российская газета" ръководителят на проекта Анатолий Шевчук, засега още не се знае къде ще се карат отпадъците, но е ясно, че подобна процедура ще се извършва с участието на не само бюджетни пари. "Най-вероятно това ще е държавно-частно партньорство, ще бъдат избрани фирми, за които утилизацията на отпадъци е печеливш бизнес", каза той. При това Шевчук не успя да оцени колко като цяло ще струва изчистването на Земята на Франц-Йосиф, но отбеляза, че Русия общо харчи два пъти по-малко пари за рекултивацията на земи. За разлика например от САЩ, където изчистването от подобно замърсяване на Аляска струва близо 40 милиона долара годишно в продължение на най-малко 3-4 години.
Проектът се състои от три етапа, каза Шевчук. Първият е подготвителна част на стойност 3 милиона рубли, в която влиза подготовката на програмата за изследвания, експедиции. Втората е самата експедиция, на стойност 97,5 милиона рубли. И третата част е обобщаване на резултатите и подготовка на препоръките - 3,5 милиона рубли.
Олга Бурканова съобщи, че такива проекти вече се реализират на остров Врангел и на територията и акваторията на Ненецкия автономен окръг. От тези земи трябва да бъдат извозени 27 хиляди тона скрап.


Още през 70-те години на миналия век Япония предложи на СССР да събере всички изоставени и ненужни варели, които са се натрупали в големи количества на Земята на Франц-Йосиф и другите наши полярни архипелази. Ценността на боклука е била в метала, от който са били направени варелите. Тогава обаче Съветският съюз отказал.

  

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 634

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 590

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ