25 Февруари 2026сряда01:00 ч.

Д-р Кацаров: Епидемията не е в контрола ни

автор:Дума

visibility 779

Епидемията не е в контрола ни, не сме застраховани от нова вълна. Това каза министърът на здравеопазването в служебното правителство д-р Стойчо Кацаров на среща с представители на Обществения съвет, създаден с цел повишаване на обществената информираност за ползите от ваксините, предаде Агенция "Фокус".
"През последните 30 години средната продължителност на живот в нашата страна се увеличи с близо 5 години. Само за миналата година тя е намаляла с година и половина. Това говори достатъчно и дава смисъл и сила на това, което правим в момента. За щастие сега имаме възможност да предотвратим бъдещи поражения, да сложим край на това нещо. Измамното спокойствие е това, на което се наслаждаваме през летните месеци, бидейки в зелената зона. Не е в контрола ни епидемията", каза той.
По думите му ние дори не можем да прогнозираме, тази вълна може да дойде лятото, есента. "Това, което се случва в другите европейски страни сега в разгара на лятото, достатъчно ясно показва, че никой не е застрахован", подчерта още д-р Кацаров.
Срещата с Обществения съвет за повишаване на информираността за ваксините е надпартийно и национално усилие, заяви министърът на здравеопазването.
По думите му това не е среща, която трябва да покаже подкрепа към него, към правителството или към когото и да било. Това не е политическа среща.
"Даже ще се радвам, ако участниците са от различни партии, защото усилието, за което сме ви поканили, е много надпартийно, то е национално. Усилието да излезем от ситуацията, в която се намираме и да се върнем към нормалния си начин на общуване. Идвайки насам, си мислих, че това е усилие да върнем нормалния си начин на живот, но вероятно нормалният начин на живот, е нещо повече от нормалния начин на общуване.

 Други неща са необходими, за да живеем нормално, но нормалното общуване е в основата и без него не бихме могли да живеем нормално. Да положим усилия да хвърлим тези маски, да започнем да се срещаме, да говорим, да правим сватби, кръщенета и всичко останало и да си върнем начина на живот, който загубихме през последните години", каза още д-р Кацаров.
Важен е приносът за справяне с пандемията на хората, които могат да бъдат определени като водачи и будители на това общество, коментира той. 

Според него лятото е най-подходящото време, за да положим едно общо национално усилие да излезем от ситуацията, в която се намираме.

"Ние се обърнахме към вас като хора, които сте известни в обществото, които сте водачи в своята сфера, в начина си на живот, в това, което правите във вашите професии. Обърнах се към вас да поискам на заем част от вашия авторитет, от вашата визия, от вашето обществено положение в името на една такава обща - национална кауза. Кауза да върнем начина си на живот.

 Той отговори и на критиките по време на срещата, отправени срещу личните лекари, като уточни, че основният процес на ваксиниране се извършва при тях. Според него сигурно и при тях, както във всяка една друга професионална група ще срещнем противници и привърженици на ваксините.

Кацаров обърна внимание, че в началото на другата седмица Министерство на здравеопазването ще представи на вниманието на цялата общественост план за противодействие на бъдеща вълна.

"Връщането към нормалното общуване не е задача, която е по силите на министъра на здравеопазването. Това е национална задача", допълни още министърът.



Идват 200 000 тона "съмнителен" слънчоглед

автор:Дума

visibility 1282

/ брой: 37

Англия с нови правила за пътуване

автор:Дума

visibility 1231

/ брой: 37

Христанов върна Мавровски като директор На Агенцията по храните

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 37

ЕП се готви да отложи сделката със САЩ

автор:Дума

visibility 1246

/ брой: 37

Разнобой в Германия заради социалните мрежи

автор:Дума

visibility 1210

/ брой: 37

Убиха влиятелен наркобарон в Мексико

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 37

Застреляха въоръжен мъж до дома на Тръмп

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 37

Създателката на модела

автор:Александър Симов

visibility 1277

/ брой: 37

Бизнес фразеологизми (тълковен речник)

visibility 1347

/ брой: 37

Съшито с бели конци

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 37

Морален дълг на България

автор:Дума

visibility 1193

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ