18 Април 2024четвъртък16:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Д-р Илиян Тимчев: Пациентът е само платец

Контролът трябва да се засили, категоричен е народният представител от БСП

/ брой: 138

автор:Аида Паникян

visibility 2145

"Достъпността до здравна грижа ще бъде затруднена"

- Д-р Тимчев, как според вас ще се отрази представеният нов модел на здравно осигуряване на работата на малките болници?

- При така предложения здравноосигурителен модел частните застрахователи, които предлага министърът, предполагам няма да бъдат заинтересовани да подпишат договори с болници, които имат дългове, които са в отдалечени и труднодостъпни региони и в които се лекува изключително бедното население на България.

- Тоест те увисват на врата на здравната каса отново?

- За мен въпросът е какво ще стане с тези болници в такива региони, с болници, които имат над половин милион лева дългове. Как те ще подписват договори? Къде ще отидат хората, които не заявят дали ще изберат НЗОК или частен застраховател? Кой ще определя тяхното разпределяне или ще бъде на някакви лобистки принципи? Как ще става това служебно разпределяне на хората към различните каси? Кой ще бъде арбитър в това служебно разпределение, не става ясно.

- Какво според вас ще се промени в системата, след като се предлага да има повече каси, но здравната вноска остава 8%? 

- Смятам, че няма да се промени. Напротив, ще усложни работата както на лекарите и на медицинските специалисти, така и на самото население, а достъпността до здравна грижа ще бъде затруднена.

- Тоест според вас т.нар. демонополизация на този етап е неразумна?

- Не виждам дали ще се повишат доходите на лекарите и на медицинските специалисти. 

- А качеството на медицинската грижа ще се подобри ли? 

- Казваме, че всичко се прави в името на пациента, но отново някой ще определя съдбата му. Вие къде го виждате пациента в тази идея за промени? Аз в представения от министър Ананиев модел не видях пациента и грижата за него. Пациента го има, но само като платец. 

- Ходеща касичка...

- Именно.

- В каква посока според вас трябва да се развива здравеопазването?

- БСП не предлага промени в здравноосигурителния модел, а промяна на търговския статут на лечебните заведения. 

Опитите на управляващите за промени в модела, както виждаме, са обречени. Дали ще сме с една или повече здравни каси, едно е ясно: необходим е сериозен контрол. 

- Надзорният съвет не е ли достатъчен?

- Не. Не е достатъчен. Необходимо е много по-широко представителство от обществени и неправителствени организации. В момента в надзора има само 1 представител на пациентите. Да, и в момента има представители на синдикатите и на работодателите, но не е достатъчно. От презентацията за здравноосигурителния модел на Германия се видя колко много са обществените контролни органи.  

И още нещо: когато Сметната палата покаже негативите на управлението на лечебните заведения - държавни или общински, веднага да се вземат мерки. Сега общинските и областните болници на 6 месеца се отчитат за финансовото си състояние. От общинските съвети се приемат тези доклади, дори да са с голям дълг. МЗ това го знае, но не предприема никакви мерки. Минават още 6 месеца, идва следващият отчет - следващи дългове и т.н. Дълговете се трупат, трупат и в един момент се казва: "Ауу, имаме половин милион дълг". Този дълг не се е натрупал миналия или по-миналия месец, но не са взети своевременни мерки.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 271

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 254

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ