Cogito ergo sum
/ брой: 247
"Мисля следователно съществувам", беше казал Рене Декарт. Днес е ден за размисъл и решихме да призовем на помощ още мислители.
Защото "проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят" (Бъртранд Ръсел), а нашите читатели са умни. Но "колкото и да са кратки думите "да" и "не", те изискват най-сериозния размисъл" (Питагор). А и "всекиму е присъщо да греши, но само глупавият упорства в грешката" (Аристотел). Пък и "разумният търси не това, което е приятно, а това, което го спасява от неприятностите" (пак Аристотел).
"Висшата мъдрост е да различаваш доброто от злото" (Сократ). Защото:
"Няма нищо по-опасно от глупака, който се опитва да играе ролята на умен" (Гьоте). "Неуважението на предците е първият признак на безнравствеността" (Пушкин). "Който плаши мнозина, от мнозина се плаши" (Солон). "Лошият човек е като въглена - ако не те опари, ще те очерни" (Анахарсис). И "не е нужно да изпиеш цялото море, за да се убедиш, че е солено" (Емил Кротки). "Няма нищо по-страшно от дейното невежество" (Гьоте). А и "ако мужикът може да стане крал, това не означава, че в кралството вече е настъпила демокрация" (Уидроу Уилсън).
Нали "глупавият проумява само онова, което вече е станало" (Омир). А "нашите постъпки ни определят, както и ние определяме нашите постъпки" (Джордж Елиът). Знаем, че "с времето се разкрива всяка истина" (Менандър).
"Най-доброто лекарство за болната демокрация е повече демокрация" (Алфред Смит). "Свободен е онзи, който от нищо не се бои и не разчита на нищо" (Демокрит).
Да - "след избори и след сватба рядко получаваш това, което си искал" (Уил Роджърс). Пък и "този, който пълзи, не бива да се сърди, когато го стъпчат" (Достоевски).
В понеделник ще си спомним, че "гласовете трябва да се теглят, а не да се броят" (Цицерон).
Въпреки всичко - "истинското предназначение на човек е да живее, не да съществува" (Джек Лондон).
"Трябва ли? Трябва!" (Лудвиг ван Бетовен).
ДУМА