Читалище "Димчо Дебелянов-1960" чества своя патрон
Младите таланти от различните школи и състави се представят достойно не само на своя територия, но и на престижни сцени в столицата
/ брой: 149
Миглена Иванова
125 години от рождението на поета Димчо Дебелянов е повод за редица инициативи на столичното читалище, носещо името на знаменития автор. Възпитаниците на НЧ "Д. Дебелянов-1960" показаха артистичните си умения по време на годишния концерт в Театрална работилница "Сфумато". Балерините от студио "Класик" представиха нов танц на "Спящата красавица" и антре, "Корсар" от Адам и Марш от "Лешникотрошачката". Младите таланти от студио "Музика" за поп и рок изпълнения повишиха градуса на настроението на публиката. Бъдещите певци са известни не само у нас, но са желани изпълнители в редица европейски страни. Не останаха без продължителни аплаузи и музикантите от школата по китара към читалището. Класическите изпълнения и неувяхващият рок направиха концерта незабравим.
Продължават юбилейните дни в чест на Дебелянов. Освен литературната вечер, посветена на неговото творчество, през летните месеци организаторите предвиждат представяне на книгата на поетесата Дора Милева, среща с актьори, творци и културни забавления, които да носят радост на всички поколения.
През пролетта празникът, посветен на цветята, децата и буквите, зарадва жителите на столичния комплекс "Яворов" и събра приятели на културата в салона на читалището. Идеята е Денят на славянската писменост и култура, нашите наследници и цветята да бъдат чествани в един ден. Нашите инициативи за всички празници дават повече жизненост и радост на хората и това ни носи удовлетворение, каза председателят на читалището Иван Митев.
"Още отрано празничната атмосфера от подходяща украса, балони и флагчета подсказваше, че денят ще е благодатен за хората, които изпитват радост от усмивката на най-малките. И така живеещите в "Яворов" донесоха саксии и цветя, за да участват в импровизираната изложба, а някои цветари като Борислава от пазар "Ситняково" сърцато предложиха две големи вази, които направиха празника още по-пъстър. Специалистите от оранжериите при БАН бяха сред дарителите на читалището. Техните екзотични дифенбахия, гузмания, сансевиера, неорегелия, аранжирани в красива кошница, бяха истинска изненада. Публиката научи повече за историята и символиката на цветята през вековете от организаторите на празника. Участниците в цветната изложба получиха тематични награди за своето старание и за красотата, която подариха на хората.
И понеже традициите на това читалище са свързани преди всичко с поощряване на културата и изкуството, като гост-художник бе поканен известният български автор Иван Милчев, който е завършил Художествената академия при проф. Галилей Симеонов. В залата на читалището можеха да се видят гравюри на линолеум и дърво, които пресъздават възрожденския дух на родната архитектура и занаяти. Милчев разказа подробно на почитателите си тънкостите в изкуството и как негови творби са излагани в галерии в Германия, Русия, Норвегия, Испания и САЩ.
Разбира се, и този път възпитаниците на читалището показаха своите умения и желание да носят радост. Сред изпълнителите бяха младите хора от школата по китара на Теодоси Цингилев, от школата по пиано на Светла Янъкова, от школата по художествено слово на Паола Колева, от школата по поп и рок пеене на Росица Йорданова. През цялото време с интерес наблюдаваше изпъленията на децата народният представител Петър Курумбашев, който не за първи път е гост на читалището. Той сподели за своите сериозни познания в отглеждането на цветята. Призна, че се позовава на опита на съпругата си, която е познавачка на флората в тяхната къща. Курумбашев подпомогна младите таланти със средства за нов микрофон.
Празникът бе удостоен и от свещеник Валентин от храм "Св. Възнесение Господне" в кв. Ситняково. С ласкави думи и молитва за здраве той поздрави присъстващите и децата по случай края на учебната година. Призова учениците да бъдат образовани и да тачат българското слово. За здраве, късмет и успехи той им подари малка икона.