22 Юни 2026понеделник06:22 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Чие време изтича

/ брой: 36

автор:Таня Джаджева

visibility 4528

Миналата година Европейската комисия предложи още този март да бъде премахнато прескачането от лятно в зимно часово време и обратно. След като години наред Евросъюзът определяше и гласуваше какви ли не норми и директиви, за да синхронизира живота на европейците независимо в какво време пребивават, сега взе да се чуди как да ги разваля и посъветва държавите членки сами да определят кое време ще използват и как ще се координират помежду си.

"От трибуната всички твърдим, че искаме да действаме мащабно по важните въпроси и скромно по маловажните. Ако обаче законодателството на ЕС диктува на гражданите да местят часовниците си два пъти годишно, никой няма да ни ръкопляска", откри миналата есен Жан-Клод Юнкер и изпророкува "Времето ни изтича".

ЕК може и да предложи край на времевите подскоци още през 2019 г., ама Европарламентът рече, че заради разписанията на влакове и самолети по-добре е решението да се отмести за 2020 г. Австрия по време на председателството си направо предположи, че преди 2021 г. работата няма как да стане.

И ей така нещата се отместват, отлагат, за още преценка, за още допитвания, за още консултации, за още разяснителни кампании. Ще кажете "дреболия, това да ни е проблемът". Може и да е дреболия, ама прекрасно илюстрира колко закърняла е всъщност системата на взимане на каквито и да било решения в този наш общ Европейски съюз. Малко преди да изтече времето на тези евродепутати, те обявиха, че за последно ще връткаме часовниците догодина, а после кой както и каквото реши.

За нашето - българското, решение да не говорим. Властта направи някакво измислено онлайн допитване. Уж повечето българи искали лятно време, пък бизнесът и лекарите скочиха веднага, че то е неестественото и полза за икономиката и здравето няма. Ще чакаме явно времето да изтече. Че да ни кажат какво мнение да имаме.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ