20 Февруари 2026петък13:45 ч.

ЧЕЗ остава в България, ако сделката пак се провали

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 457

ЧЕЗ ще запази българските си активи, ако местните власти блокират продажбата им отново. Това е заявил зам.-председателят на Съвета на директорите на компанията Томаш Плескач пред CTK, съобщава "Лидове новини". Компанията обяви през юни, че е продала активите си в България на "Еврохолд" за 335 млн. евро. Сделката все още трябва да бъде одобрена от българските власти. Миналия юли антимонополната комисия у нас предотврати продажбата на предишния участник в търга, българската компания "Инерком".

"Не искаме да накърняваме решенията на българската антимонополна служба. Ние обаче не виждаме пречки за одобряването на сделката от гледна точка на законодателството за конкуренцията. Към момента "Еврохолд" не притежава никакви енергийни активи в България, така че ситуацията на българския енергиен пазар не би се променила по никакъв начин, като продаваме активите си на Еврохолд", казва Плескач.

Ако без видима причина българските власти блокират нашия втори опит да продадем български активи, тогава логично няма да продължим да продаваме и да харчим ненужни ресурси. В този случай ще запазим активите и ще продължим да ги управляваме правилно, както досега. В близко бъдеще определено не бихме се занимавали с продажбата на българските си активи, е казал Плескач. Междувременно от "Еврохолд България" съобщиха, че създават дъщерното дружество"Ийстърн Юръпиън електрик Къмпани" Б.В., което е регистрирано в Холандия. Чрез него компанията иска да придобие активите на "ЧЕЗ България".  Дружеството е регистрирано в Холандия заради изискванията на двете глобални инвестиционни банки, които ще финансират придобиването. 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ