Честваме Самуил заедно с РСМ
В Скопие бяха представени препоръките на Съвместната историческа комисия
/ брой: 158
Цар Самуил е владетел на голяма средновековна държава, която по-голямата част от съвременната историческа наука смята за Българско царство с център в територията на днешната РС Македония. Това се казва в официални препоръки на Съвместната историческа комисия до правителствата в София и Скопие за съвместно отбелязване на личности и събития от общата ни история, предаде БНТ. Те бяха представени от македонския екип в двустранната комисия по исторически и образователни въпроси на брифинг в Скопие. Става въпрос за приетите решения на комисията за съвместни чествания и препоръките за подобряване на учебниците по история за шести клас в Северна Македония и за пети клас в България.
"Обявени са препоръки, приети от комисията в течение на нейната работа през последните 4 години", каза съпредседателят на комисията Драги Георгиев.
Комисията посочва, че средновековната държава на цар Самуил, която се счита за Българско царство, обхваща по-голямата част от земите и населението на Балканския полуостров и препоръчва на двете страни да честват заедно Самуил.
За светите братя Кирил и Методий историческата комисия посочва, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа". Това, посочват историците, дава основание на съвременните страни да отбелязват заедно деня на Кирил и Методий.
Историците отбелязват, че "Свети Наум Охридски след Великоморавската мисия пристига в средновековна България. Той е един от основоположниците на Плиско-Преславската книжовна школа. Около 893 г. е изпратен от цар Симеон в Охрид, където продължава просветителската дейност на Св. Климент".
Въпросните препоръки трябва да бъдат приети от правителствата и след това да се пристъпи към пренаписване на бъдещите учебници и до въвеждане на честванията с помощта на съответните институции.
Македонският съпредседател на комисията проф. Драги Георгиев заяви, че "докато двете страни не постигнат съгласие, комисията няма да излезе с препоръка за промяна в съдържанието на учебниците по история" и "препоръките се основават на структурни неуточнености, на фактологически грешки".
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.