28 Юли 2025понеделник19:27 ч.

Челси наказа Сити за купата от Шампионската лига

автор:Дума

visibility 256

Челси надигра Манчестър Сити с 1:0 във финала на Шампионска лига и триумфира за втори път в надпреварата. Пред 16 500 зрители на стадион „Ещадио до Драгао“ в Порто, двата отбора предложиха равностойна битка през първото полувреме, но възпитаниците на Томас Тухел успяха да поведат в края на частта. В началото Сити опитаха няколко опасни влизания по посока вратата на Едуар Менди, но без резултат, а от другата страна Тимо Вернер на два пъти имаше добри шансове да открие резултата – при втората ситуация той стреля от близко разстояние слабо в обятията на Едерсон. Най-чистото положение за "гражданите“ бе на сметката на Фил Фодън, който получи чудесен пас в коридор от Кевин Де Бройне, но бе спрян от вездесъщата намеса на Антонио Рюдигер.

„Сините“ направиха принудителна смяна заради контузията на Тиаго Силва – на мястото на бразилеца в игра влезе Андреас Кристенсен. Челси поведе в 43-ата минута, когато се възползва от изнесената линия на съперника и хвана защитата на Сити неподготвена – Мейсън Маунт намери по чудесен начин в коридор Кай Хаверц, който остана очи в очи с Едерсон. Германският национал не успя да преодолее бразилеца от първия опит, но след рикошет топката попадна отново в него и той не сбърка, за да даде преднина на лондончани. Това бе и първи гол за нападателя на „сините“ в тазгодишното издание на Шампионска лига.

След почивката Сити поеха контрола върху притежанието на топката, докато Челси се прибра компактно в своята половина и изчакваха своите моменти на контраатака. След около час игра обаче „небесносините“ понесоха удар, след като Де Бройне, през сълзи, трябваше да бъде заменен принудително след тежък сблъсък с Рюдигер. Играчите на Пеп Гуардиола рядко достигаха до опасни моменти пред вратата на съперника, като опитаха няколко остри центрирания без успех. Дълбоко в добавеното време Риад Марез изгледа как изстрелът му с десния крак преминава агонизиращо над вратата на Менди. „Сините“ пропуснаха най-чистата си ситуация за второто полувреме чрез резервата Кристиан Пулишич, който получи пас от Хаверц, но стреля встрани.

В крайна сметка, „сините“ на Томас Тухел удържаха натиска на опонента за втората си купа от турнира след тази през 2012, когато тимът надви Байерн Мюнхен след 1:1 в редовното време и продълженията и след това след изпълнение на дузпи. Тухел си взе „поправителния“, след като миналата година воденият от него Пари Сен Жермен отстъпи в спора за трофея на Байерн Мюнхен с 0:1. Манчестър Сити, от своя страна, загуби в първия си финал в историята на най-престижния европейски клубен турнир. За наставника им Пеп Гуардиола това бе първи спор за трофея от 2011-а насам, когато триумфира за втори път с Барселона – той остава с два триумфа, след като впоследствие игра три полуфинала в съревнованието с Байерн Мюнхен.

Челси надви Сити за трети път в последните около два месеца след успеха с 1:0 в полуфиналите на ФА Къп и с 2:1 във Висшата лига. „Сините“ загубиха финала за Купата на Футболната асоциация от Лестър с 0:1 и си гарантираха място в четворката, докато „гражданите“ остават с два трофея този сезон – Висшата лига и Купата на Лигата.

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 826

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 935

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 887

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 1003

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 913

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 833

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ