19 Юни 2024сряда22:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Че за какво ни е природа?

/ брой: 297

автор:Велиана Христова

visibility 147

Е, не можа правителството да изпрати годината, без да си нареди поредните кръчмарски сметки. Не спести на българите преди Нова година поредния безобразен лобистки закон. Кабинетът разреши вчера застрояването на природните паркове с поправки в Закона за горите. Пореден връх на малоумието - земите в парковете ще минават за държавни гори виртуално (в регистрите), а реално ще са изсечени от частници голи площи за писти, влекове, хотели и прочее неприродни красоти. А въпросните частници дори няма да плащат на държавата за това, щото няма да имат нужда да променят държавния статут на терените.
Едната беда е, че продънената хазна на България няма да получи едни 50 млн. лв., колкото според еколозите би струвало купуването на терените. Що ли си мълчи Дянков? Ами защото интересът клати феса. А интересът диктува на МС да промени спешно закона, за да угоди на собственика на лифтовете и на ски влековете на Витоша. Човекът добре е възприел методите на самото правителство - рекет до дупка и на държавата, и на хората. Спря съоръженията баш като започна сезонът, понеже не му давали да си разшири пистите. Законът не му дава. Значи? Ще променим закона! Естествено, в лична полза и в обществен ущърб. Законът бил рестриктивен, отсече земеделският министър. Че то и Законът за културното наследство с текстовете за опазване на паметниците при строителство се оказа преди седмица рестриктивен за министрите, та се нахвърлиха връз археолозите.
Министър Найденов, понеже акълът му е толкова, сам си призна направо: "Не, бе, не обслужваме един човек с тоя закон, правим го за всички курорти". Тъй, тъй. Не само на Витоша - и в Рила ще секат, и в Пирин, и в Родопите, и в Балкана, и в Странджа. Ще обезобразим планините си, ще накацаме по тях хотели, писти, перки за вятърна енергия и какво ли не още. Край Седемте рилски езера и край Байкушевата мура вече с кеф ще опоскаме гората, пък и дървен материал ще повлечем за износ! Келепир ще пада. За някои. А ония "високи сини планини" с небето като от коприна" ще си останат в детските книжки - виртуално. Както горите, които ще са гори на книга, ама няма да ги има.
Собствениците ще отворят нови работни места, страхотни туристи ще нахлуят, вика кабинетът. Къде и колко нови работни места видяха тия министри от инвеститори? Виж, изгонените от работа са хиляди. Като са толкоз страхотни собствениците, що от Симеоново лифтът дори през лятото работи сал два дни седмично? Не било изгодно да вози столичани до единственото място, където могат да подишат чист въздух срещу що-годе постижими суми. Тия лифтове имат социални функции и във всяка нормална страна държавата направо би отнела правата върху съоръженията от лифтаджията и би ги продала на друг. Който ще върши това с тях, за което са строени някога с парите на хората.
Като смачка народа в "тази" страна, какво й пречи на властта да смачка и природата? Стари и млади мрат - здравеопазване няма, гимназистите бягат да се образоват навън, деца не се раждат. Че за какво са ни гори? За какво ни е природа?

Още няма консенсус за Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 114

Масови призиви за оставка на Нетаняху

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 114

Западът вижда в Китай заплаха, а не партньор

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 114

Канзас заведе дело срещу "Пфайзер"

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 114

Без надежда

автор:Александър Симов

visibility 375

/ брой: 114

Между образованието и бедността

автор:Аида Паникян

visibility 353

/ брой: 114

Нормално ли ви е?

visibility 392

/ брой: 114

Политкоректност

автор:Марин Милашки

visibility 338

/ брой: 114

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ