28 Март 2024четвъртък19:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Часът на задкулисието

Заговори ли се за "експертен кабинет", мислете за ДПС

/ брой: 67

автор:Валентин Георгиев

visibility 1337

Емоциите покрай резултатите от изборите и този път запазиха в сянка една от партиите - ДПС. Никой нищо не чу и не видя, нямаше официални изявления (освен кратки думи от Мустафа Карадайъ), нито някакви необичайни драми. Мълчанието около движението бе нарушено само в началото на предизборната кампания, когато се разбра изненадващо, че Делян Пеевски, когото възхваляваха до последно, не е в листите за депутати. Причините за този рязък обрат така и не станаха известни, а спекулациите го свързаха с разследване в САЩ и последващия доклад за България, който се появи дни преди вота.

Случайно или не обаче, ден след изборите от ДПС лансираха в медиите прословутата "програмна реч" на Ахмед Доган от 2018 г., където той говори за "програмен кабинет, който да реорганизира властовата система в държавата". Очевидно резултатите на отделните партии подсказват, че това е възможен изход за оцеляване на новото Народно събрание. Алтернативата е служебен кабинет и предсрочни избори - нещо, което ДПС явно не иска.

Поводът през 2018 г. също бяха протестите и блокадите на пътища и магистрали в страната по онова време. "Когато Улицата започва да инициира промени в политическото статукво, значи нещата са изпуснати и е вече твърде късно", казва Доган и предлага "спасението" да дойде именно с ново правителство от експерти и широка политическа подкрепа.  

Впрочем, това се случи и по време на последните летни протести - в началото на есенния политически сезон, когато съдбата на кабинета "Борисов 3" беше "на трупчета". 

Нежеланието на движението за предсрочни избори пролича от факта, че бе поискана оставката и на президента. "Войната между институциите доведе до политическа криза, в която се намираме днес, до критичната точка на хаоса. Затова ДПС настоява за оставка на правителството и на президента", заяви тогава Карадайъ от парламентарната трибуна. "Радев атакува Бойко Борисов и правителството, атакува и Народното събрание. Прави опит за противопоставяне на съдии срещу прокурори. По този начин ерозират и изпълнителната, и законодателната, и съдебната власт, както и президентската институция. Президентът трябва да бъде обединител на нацията, но г-н Радев ерозира всички институции и държавността като цяло. Ако иска да се изяви като политик, да си регистрира партия", каза лидерът на ДПС.

За никого не е тайна скритата подкрепа на ДПС за партията на Борисов, въпреки че ГЕРБ се опитват да се разграничат от нея и бягат като дявол от тамян заговори ли се за този таен съюз... Сближава ги, разбира се, общият бизнес - и голям, и по-малък.

Нека припомним за злощастния предишен опит с експертно правителство - това на Пламен Орешарски. Той си отиде скоропостижно - след избора на Делян Пеевски, тогава депутат от ДПС, за шеф на ДАНС, и след умишления фалит на четвъртата в България банка, който отвори дупка от над 4 милиарда лева. 

Оказа се, че "програмното правителство" не е нищо друго, освен маскарад за безотговорност и неясен контрол. Негативите за случилото се обра изцяло БСП, защото то беше лансирано чрез нейния мандат. Виждаме хора с професионален опит, но с неясен интегритет. Кой ги предлага, кой ги издига и им дърпа конците впоследствие? Не се изпълнява програма, така че никой не носи пряка отговорност. Опитът показва, че в един т.нар. експертен кабинет на съгласието всеки министър ще е програмиран да изпълнява поръчките на тези, които са го чипирали като техен човек. Това му е и програмното.

Друг проблем безспорно е подмяната на вота на избирателите. Каквито и да са резултатите, е крайно нечестно спрямо хората парламентарно представените политически сили да си измият ръцете с програмен кабинет, както и с безпринципни коалиции, въпреки че доста често това се случва. 

Симбиозата между ГЕРБ и ДПС е толкова дълбока през последните години, че ДПC труднo щe ce дaдe дa бъдe "изядeно" и дa ce прaвят кoaлиции бeз учacтиeтo му. Видя се, че тази връзка оцеля дори при наличието на "патриотите" - официален политически опонент на ДПС. А при прoгрaмнo прaвитeлcтво, където никoй нe нocи oтгoвoрнocт, можем да сме убедени, че кражбите не само ще продължават, но може и да станат по-големи. Независимо, че преди изборите всички се кълнат в обратното. Aкo бъдe нaпрaвeн eдин куц кaбинeт, мoжe като нищо дa изкaрa и една гoдинa и дa нe ce cтигa скоро дo предсрочен вот.

Вече е ясно, че ГEРБ са в изолация и като първa пoлитичecкa сила трудно ще нaмeрят cтaбилни пaртньoри. Затова Борисов отчаяно предлага формулата за експертен кабинет, но това едва ли може да се случи с мандата на партията му. По-вероятно обаче е задкулисието да опита да го направи през новака "Има такъв народ". Сметките показват, че Слави Трифонов също не може да събере достатъчна подкрепа за редовен кабинет с ясна политическа отговорност, освен ако не направи компромис с обещанията си да не се коалира с ГЕРБ, БСП и ДПС.  

Точно тук трябва да търсим "разковничето". Според някои анализатори и запознати лица след охладяване на отношенията на олигарха Пеевски с Доган, той и цялата му империя са започнали "инвестиция" в партията на Трифонов. Такива патерици през годините бяха част от "патриотите", част от НДСВ, Кунева, СДС, Бареков... Дали няма да е така и в новото Народно събрание? Предстои да разберем доколко е свободна "свободната" воля на Слави и дали Сараите отново няма да решават, както винаги. Тръгне ли Трифонов да подкрепя експертен кабинет, търсете връзката с ГЕРБ и ДПС.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ