15 Юни 2024събота04:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чакалнята не повиши рейтинга на България

Според "Фич" ръстът на БВП ще нараства отчасти заради намаляване на населението

/ брой: 161

автор:Дума

visibility 584

Международната рейтингова агенция "Фич" (Fitch) запази непроменен дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута на ниво "BBB". Без промяна остава и перспективата пред рейтинга на страната, след като през април тя бе понижена до "стабилна" от "положителна". Запазването на очакванията на агенцията идва на фона на присъединяването на България към чакалнята на еврозоната, което явно се оказва недостатъчно условие за повишаване на рейтинга или дори на перспективата пред него.

Премиерът Бойко Борисов написа във фейсбук "Тези данни ни показват, че сме на верния път. И ни мотивират да работим още по-усилено, за да се справим заедно с предизвикателствата. С поредната положителна експертна оценка на авторитетната международна агенция ние отговаряме и на критиките към нас".

Министерството на финансите пък разпространи съобщението за оценката на "Фич" като подбра позитивните за правителството и премълча посочените проблеми или използва само най-общи фрази за тях и даде препратка към оригинала на английски език. А в оригинала пише, че оценката е изключително несигурна, тенденцията е тя да се влоши и в бъдеще се задават куп големи проблеми, включително този, че ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението ще нараства отчасти заради намаляване на населението и не толкова заради бърза и догонваща Европа експанзия на икономиката, предаде dnevnik.bg.

Според агенцията рейтингът на България се поддържа от силни позиции по външните задължения, фискалната политика и политическа рамка, дефинирана от членството на ЕС и валутния борд. Веднага след това обаче се казва: "Рейтингът е ограничаван от ниските нива на доходи на населението в сравнение с другите държави с подобна оценка и неблагоприятна демографска картина, която може да пречи на растежа и в дългосрочен план да натежи на правителствените разходи".

Стабилната перспектива в оценката на България е мотивирана с относителната стабилност на икономиката в пандемията заради традиционната пестеливост на бюджетните разходи и значителни валутни резерви (46,9% от БВП в края на юни), но също така и на "много значителните трансфери от ЕС в този период". Иначе казано, "Фич" посочва, че държавата е пестелива в разходите си в момент на много тежка криза, местният бизнес няма да може да осигури достатъчно приходната част и ще се разчита на резерви и на милиарди евро, идващи от данъкоплатците на другите европейски държави.

Включването на България във валутния механизъм ERM II (чакалнята за еврозоната) и придвижването към въвеждане на единната валута ще помогне за фискална и макроикономическа стабилност и според "Фич" това е много важна крачка за България. Веднага се напомня, че еврото може да смени лева не по-рано от януари 2024 г. и че междувременно правителството е поело ангажимент да се бори с корупцията и прането на пари и да извърши още реформи в правораздаването. Трябва да се покрият и т.нар. критерии за конвергенция, които не са свързани само с трайното поддържане на ниска инфлация, но отново са обвързани с борба с корупцията, както е посочено в доклада на ЕК.

"Има несигурност кога България ще покрие критериите за членство, включително т.нар. неколичествени ангажименти и/или изискването за "ценова стабилност" предвид различията в растежа в сравнение с еврозоната.

Прогнозата на "Фич" за икономиката през тази и следващата година е, че свиването ще е 5,7% от БВП, последвано от растеж от 4,4% през 2021 г., но в краткосрочен план рисковете се увеличават, независимо от увеличените бюджетни разходи от правителството на Борисов. Освен това през 2022 г. растежът ще се забави до 3,2%.

"Към края на 2021 г. БВП на глава от населението ще се върне на нивото от 2019 г., но това отчасти ще се дължи на продължаващата загуба на население. Очакваме безработицата да се увеличи от 4,2% през 2019 г. на 7,5% през 2020-2021 г. с постепенно намаляване след това." От агенцията казват, че има несигурност как точно ще се отрази сегашната криза в средносрочен план на българската икономика и особено какви ще са дългосрочните ефекти за частните инвестиции, както и колко ще се влоши демографската картина. 

От "Фич" пишат, че към момента политическите перспективи в България са помрачени от политическото напрежение - докато правителството е под натиск за повече върховенство на закона и борба с корупцията, Бойко Борисов предлага нова Конституция. Много е несигурно дали изобщо ще има Велико народно събрание и дали всъщност ГЕРБ просто не се опитват да намалят напрежението от исканията за предсрочни избори.

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 352

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 413

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 376

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ