Бюрократични спънки оставят болни без лечение
НЗОК с лекари и производители се опитват да излязат от параграф 22
/ брой: 133
"Д-р Комитов, лекарството е тук, в България. Стои някъде в някой склад и събира прах, докато хората умират на метри от него. Не позволявайте това да се случва". Това пишат близки на пациент с миелофиброза (рядко заболяване на костния мозък) до управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов с молба да премахне пречките за получаване на животоспасяващо лекарство. Копие от писмото е пратено и на редакцията на ДУМА. Животоспасяващият медикамент RUXOLITINIB е включен от м.г. и в българския Позитивен лекарствен списък (ПЛС) на МЗ и може да бъде изписван за лечение на български пациенти с това заболяване. Въпреки това НЗОК все още не може да реимбурсира препарата. Една от причините е, че промени от 2014 г. предвиждат вече веднъж на 12 месеца да бъдат включвани нови лекарства в ПЛС, които се плащат с публични средства. Още при приемането на промените от фармацевтични компании прогнозираха, че мерките ще отложат във времето навлизането на нови медикаменти, а пациентите ще трябва да чакат до 3 години, за да получат иновативни терапии, чиято стойност поема НЗОК.
Друга причина пациентът с миелофиброза да няма достъп до медикамента е, че диагнозата не е включена в Националния рамков договор за 2015 г., обясниха от НЗОК за ДУМА. По тази причина още в средата на седмицата от касата са пратили писмо до Българския лекарски съюз за среща с цел съвместно да бъде изработен анекс за медицински дейности към НРД. Едновременно с това е пратено писмо до националния консултант по хематология за уточняване на критериите за лечение на заболяването по клинична пътека N 251 "Левкемии при лица над 18 години" и Клинична процедура N 7 за проследяване на пациенти на домашно лечение с прицелно противотуморно лечение и химиотерапия с таблетки. От НЗОК уточниха, че няма данни за ефективността на въпросния медикамент при лечение на основното заболяване - хронична миелофиброза, а повлиява само един от симптомите (увеличена слезка). Цената на RUXOLITINIB е 100 пъти по-висока, отколкото цената на лекарство, прилагано за лечение на заболяването, уточниха от НЗОК. Представители на касата и на фирмата производител в момента преговарят за отстъпка в цената, казаха от НЗОК. От фирмата производител поясниха пред ДУМА, че се търси решение на проблема.
Междувременно стана ясно, че подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров е поканил на среща дъщерята на болния в понеделник.
Според Националния регистър на пациенти с миелофиброза, разработен от Института по редки болести, през 2013 г. у нас са регистрирани общо 129 души с тази диагноза.