18 Май 2024събота06:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Трибюн":

Бюджетното усърдие на Берлин

Меркел трябва да се справя с новата партия Alternative für Deutschland (AfD), която се обявява за излизане от еврозоната заради цената, която трябва да платят данъкоплатците за „спасяването на еврото”

/ брой: 59

visibility 16

Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле и германският канцлер Ангела Меркел остават глухи за призивите за икономическо възстановяване. Въпреки доброто състояние на обществените финанси Германия отказва да се прости с бюджетните икономии. Според германски медии в сряда федералното правителство ще направи предложение бюджетният дефицит за 2014 година да бъде сведен до 7 милиарда евро. Това е почти двойно по-малка сума от досегашните планове и прецедент за периода от 2000 година насам, пише френският в. "Трибюн", цитиран от "Фокус".
Така финансовият министър успя да наложи виждането си за бюджетната консолидация като приоритет в бъдещия бюджет, а Меркел застана на негова страна и срещу много от колегите си, които призовават за смекчаване на икономиите. Според „Шпигел” в следващия си доклад за Германия МВФ ще призове за повече инвестиции в публичния сектор с цел засилване на потенциала на страната за икономически растеж в дългосрочен план.

Стратегическо бюджетно усърдие

От тази година федералният бюджет на Германия ще се вмести в рамките на „златното правило”, което поставя ограничение максималният „структурен” дефицит да не надвишава 0,35% от БВП. Само че това правило влиза в сила от 2016 година. Или с други думи, Шойбле демонстрира прекомерно усърдие. Той дори възнамерява да жертва големите излишъци в социалните сметки, като например здравните и пенсионните, за изплащането на дълга. Така Берлин повече от всякога изглежда като добрия бюджетен ученик на Европа.
Това „бюджетно усърдие” има поне две чудесни причини. Първата е позицията на Германия в Европа. Като показва безупречни обществени финанси Берлин се намира в силна позиция да преговаря с „партньорите” си, които не успяват да консолидират бюджетите си – не само със страните от „юг”, но и с Франция или Холандия... Все повече доверието на пазарите в еврозоната зависи от надеждността на Германия. В замяна обаче тежестта на Германия при вземането на решения на европейско ниво е пропорционално на подобряването на бюджетното й положение.

Подлагане на динена кора под краката на политическите съперници на Меркел

Втората причина са федералните избори през септември. От около седмица Меркел трябва да се справя с новата партия Alternative für Deutschland (AfD), която се обявява за излизане от еврозоната заради цената, която трябва да платят данъкоплатците за „спасяването на еврото”. Според социологическо проучване 26% от избирателите може да гласуват за тази формация, а това е опасност за партията на Меркел, която се препъва с 13-15% преднина пред SPD.
Като ускори бюджетната консолидация канцлерът се надява да подложи динена кора на евроскептиците и да им покаже, че помощите за европейските страни нямат отражение върху федералния бюджет. По този начин ще й бъде лесно да отхвърли критиките, че политиката й е „опасна”, и да опровергае обвиненията на социалдемократите, които се обявяват за по-силна „социализация на дълговете” в Европа. Така, бюджет 2014, който ще бъде приложен от следващото правителство, представлява преди всичко политически бюджет.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ