Бюджетът за догодина замразява социалните плащания
Собствениците отново са против дългото майчинство, увеличаването на минималната заплата и обезщетенията за безработица
/ брой: 209
КНСБ и КТ "Подкрепа" не подкрепиха бюджета за идната година по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Една от причините за това е, че са замразени социалните плащания - обезщетенията за майчинство, за безработица и други. Едва 8% от учениците у нас получават детски надбавки, коментира Ваня Григорова от КТ "Подкрепа". Тя бе категорична, че причина за това са недостатъчните приходи от данъци и осигуровки от хората с високи доходи. Затова синдикатът настоява данъците на тези хора да бъдат увеличени. Асия Гонева от КНСБ коментира, че не може бизнесът да иска квалифицирани работници, ако продължава да е против увеличаването на минималната заплата и бойкотира преговорите за минималните осигурителни прагове.
Според КТ "Подкрепа" и за следващата година не са предвидени от правителството никакви стъпки за намаляване на недекларирания труд. Според синдиката е необходим нов подход в установяването на недекларирания труд, тъй като в момента контрол се осъществява само по документи. От синдиката настояват за отмяна на данъка върху минималната заплата, а от КНСБ отново отбелязаха като недостатък на данъчната система плоското облагане и настояват за подоходно.
В същото време работодателските организации продължиха да са против увеличаването на минималната заплата. Председателят на УС на АИКБ Васил Велев настоя да отпаднат и минималните осигурителни доходи. Според него практически няма безработица, а само недостиг на работна ръка, поради което подкрепят минималното дневно обезщетение за безработица до остане за поредна година 9 лв. Майчинството в България е най-дълго, поради което младите се деквалифицират, смята Велев, който заяви, че неговата организация ще подкрепи бюджета за 2020 г. От АИКБ смятат, че е по-разумно да се влагат пари в изграждане на общежития към професионалните училища. От БСК също подкрепиха бюджета, но са недоволни от ръста на минималната заплата.
Припомняме, че в държавния бюджет за 2020 г. е заложено минималната заплата да се увеличи и да стане 610 лв. Въпреки това от синдикатите са категорични, че такова увеличение не е достатъчно. Минималното възнаграждение на учителите се предвижда да стане 1255 лв. Общо 360 млн. лв. допълнително ще са необходими за увеличение на учителските заплати и 54,5 млн. лв. за непедагогическия персонал.
Очакваният годишен икономически растеж за следващите 3 години ще бъде около 3,3%, заяви министърът на финансите Владислав Горанов и поясни, че за тази година той е 3,4%. По думите му се очаква забавяне на инфлацията, а безработицата да падне до 4%. Според Горанов положително влияние върху потреблението ще има 10-процентното увеличение на заплатите на държавните служители.
Символичен ръст на пенсиите
От синдикатите са на мнение, че максималният осигурителен доход трябва да се увеличи.
Според проекта на бюджет на ДОО от 1 юли 2020 г. пенсиите се увеличават с 6,7%. Минималната пенсия за стаж и възраст от 219 лв. ще стане 234 лв., социалната се увеличава с близо 8,90 лв., а таванът остава 1200 лева.