19 Юни 2024сряда04:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бягство в Европа

Миграционната криза в цифри

/ брой: 205

visibility 800

ВВС

Тази година Европа се сблъска с небивал приток на мигранти. Към края на юли 438 хиляди души са подали молби за предоставяне на убежище в различни страни на Европа. За сравнение, за цялата минала година са били подадени 571 хиляди молби.
Най-популярната дестинация при мигранти, според данни на Управлението на Върховния комисариат на ООН по бежанците, си остава Германия.
Берлин е получил най-много молби за предоставяне на убежище, повече, отколкото която и да е друга страна от Евросъюза. Към края на юли Германия е получила 188 хиляди молби, с 15 416 повече, отколкото за цялата минала година.
Унгария се оказа на второ място в списъка на страните, в които отиват мигрантите, тъй като голяма част от тях стигат до Западна Европа в камиони и влакове през Турция, Гърция и Балканите.
Германия е страната с най-голямата абсолютна бройка на молби за убежище, но пресметнато спрямо местното население, на първо място безусловно е Швеция - 8 одобрени молби на всеки 1000 местни жители.
Показателят на Великобритания е доста по-скромен - 0,5 на 1000 души, т.е. на 2 хиляди британци се пада една одобрена молба.

Откъде бягат?

Продължаващият от 2011 година кръвопролитен конфликт в Сирия е един от водещите, въпреки че далеч не е единствен фактор за увеличаването на броя на бежанците, казват в ООН.
В Европа в огромни количества отиват мигранти и от други страни от Близкия изток, а също така от Африка и Азия. Хората бягат от бедността и насилието в Афганистан и Еритрея, а също така от мизерията в Косово или огромната пренаселеност в Бангладеш.

Европейските министри планират на извънредна среща на 14 септември да обсъдят кризата, която вече достигна невиждани мащаби. До последно европейските страни не успяха да изработят единен подход към миграционния проблем.
Опитът да се приемат квоти за разпределяне на мигрантите в европейските страни не доведоха до нищо. Заради непропорционалното бреме, което се пада на различните държави, сериозно се влошиха отношенията вътре в самия Евросъюз.
Великобритания например изобщо се отказа от каквито и да било квоти, приемайки на своя територия само 216 бежанци от Сирия и съсредоточавайки основните си усилия върху помощта за сирийските мигранти в Турция и Йордания.
Унгария, опитвайки се да попречи на невиждания приток от мигранти в страната, построи 175-километрова ограда от бодлива тел край границата със Сърбия.
Според правилата на Дъблинското споразумение, подписано от всички страни в ЕС, бежанците са задължени да се обръщат с молба за убежище в първата страна от ЕС, в която са се оказали и регистрирали. Нарушаването на това правило води до екстрадиране на нелегалния мигрант в страната, която го е пуснала.
Но при увеличаването на броя на мигрантите много от страните без излишни формалности започнаха да ги пускат през границите си.

Броят на издадените разрешения

През 2014 година европейските страни са предоставили убежище на 184 665 бежанци.
Общо през 2014 г. 570 хиляди души са подали молби за предоставянето им на убежище. Трябва обаче да се има предвид, че процесът за разглеждане на молбата може да отнеме няколко години, така че хора, които са получили право на убежище миналата година, може би са подали молбите си много по-рано.
За периода от юни 2014 г. до юни 2015 г. във Великобритания са били подадени 25 хиляди молби за убежище. Като правило търсещите убежище във Великобритания получават отказ. И през 2014 г. британските власти са отклонили над 60% от тези молби.
Миналата година 6788 души са били екстрадирани от страната или са са съгласили да я напуснат доброволно.

Как бягат?

Според данни на ООН, от началото на годината границите на Европейския съюз са преминали 350 хиляди мигранти, сред които 235 хиляди са пристигнали в Гърция и близо 115 хиляди - в Италия. В Испания са влезли 2100 души.
За сравнение, за цялата 2014 година в Европа са попаднали 280 хиляди души, и това са само официалните данни.
Нелегалните мигранти се опитват да достигнат европейските брегове, пресичайки Средиземно море с продънени лодки, или достигат до Западна Европа с камиони и влакове през Турция, Гърция и Балканите.
Пътят от Либия до Италия се смята за по-опасен и дълъг.
Според данни на Международната организация по миграция, от началото на тази година 2500 души са загинали, опитвайки се да стигнат в Европа по море.
Обикновено през летните месеци се регистрират повече смъртни случаи. През тази година обаче най-трагичен беше април, когато потъна кораб с 800 души.



Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 493

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 548

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 495

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ