22 Февруари 2026неделя12:41 ч.

Бунт срещу флашмоб

/ брой: 202

автор:Деси Велева

visibility 1587

Когато на чилиеца му вдигнат цената на билета за метрото с 4%, той прави революция. Когато на българина му увеличат същия транспортен документ с 60%, той най-много да направи един флашмоб. 

Паралел между двата народа обаче е несъстоятелен. Нашенецът е интелигентен, високоморален, контролира емоциите си, стриктно следва закона и при нарушение на правата му, си ги търси в съда. От своя страна чилиецът се слави с експанзивност, бърза да излезе на улицата и да спретне някой бунт, за да постигне скоростен резултат. Затова в рамките на няколко часа южноамериканецът успя да принуди властта да се откаже от повишените цени. Столичанинът пък вече три години се бори в съдилищата за отмяна на скъпия билет. Даже се случва да успее и някой заблуден съдия да застане на негова страна. Властта обаче винаги е с крачка напред - преди да й отменят нормативния документ, с който е вдигнала цената, тя приема нов, а съдебното решение остава безпредметно и без никакви последствия. 

Така правим тук, в цивилизованата ни родина. Стоим и се възмущаваме в социалните мрежи, крещим по форумите и а-ха да се наканим да излезем на улицата. Чакаме с овче търпение ден с наднормено мръсен въздух, та белким ни отпуснат евтин "зелен" билет от 1 лев. С послушанието си явно заслужихме замразяване на цената на пътуването в обществения транспорт вече над три години. 

Скоро обаче ще влезе в експлоатация така хвалената трета линия на метрото. Сиреч, ще ни кажат, че пътуването е по-удобно за повече хора, че ще има модерни бариери, възпиращи самоубийците, София ще се превърне в още по-модерна столица. А това изисква средства. Нищо не пречи на управляващите да поискат за новото метро и 3 лева вход. Нищо.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ