20 Април 2024събота04:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Американският държавен секретар Антъни Блинкен (в средата), генералният секретар на ООН Антониу Гутериш (вляво) и посланикът на САЩ в ООН Линда Томас- Грийнфийлд обсъждат нарастващата продоволствена криза в световен мащаб. Тримата са единодушни, че основн

На фокус

Бумерангът на санкциите

Кой и колко печели или губи от рестрикциите, наложени на Русия?

/ брой: 96

автор:Таня Глухчева

visibility 174

Таня ГЛУХЧЕВА


Войната в Украйна започна на 24 февруари и вече почти три месеца големи и малки държави по света налагат санкции от различни величини на Русия. Някои звучат по-незначително, като например спиране на издаване на визи, забрана на определени лица да пътуват, отмяна на участие на световноизвестни артисти, забрана за участие в спортни състезания... Други са доста по-сериозни - забрана на внос на руски стоки, изключване на банки от системата SWIFT, изтегляне на световни фирми и компании от руските пазари. Последното, за което украинският президент Володимир Зеленски неуморно настоява във видеообръщенията си, е Европа да се откаже от "вражеския" газ и петрол и да им се наложи пълно ембарго.

Привидно, основната причина е Москва да бъде финансово отслабена - никой няма изгода от силна и независима държава, различна от САЩ, пък и все още да е в състояние да воюва.

В действителност, крайната цел е съвсем друга - Кремъл да бъде поставен на колене.

И така... "Гучи", "Версаче", "Сименс", веригата за бързо хранене "Макдоналдс" и много други прекратиха търговските си отношения с Русия. Оставиха хиляди хора на улицата, не се замислят за последствията върху собствените си бизнеси и икономиките на своите държави.

Наскоро италианският премиер Марио Драги заяви, че 

европейските институции не са подготвени 

да се справят със ситуации като настоящата. "Да, ние ще подкрепяме всички санкции, които ЕС предлага и налага, но въпросът е после какво ще стане с нас, страните членки?!"

Каква е равносметката след пет пакета (и подготвян шести) от рестрикциите?

Санкциите безспорно са засегнали руската икономика - няма две мнения по въпроса. Въпреки че наскоро се оказа, че рублата се стабилизира и дори бележи слаб растеж. По последни данни изпревари и бразилския реал. Възниква и въпросът до каква степен тези мерки се връщат като бумеранг срещу онези, които ги подготвиха, одобриха и подкрепиха?

По думите на руския президент Владимир Путин, благодарение на санкциите Москва ще може да увеличи вътрешното потребление на нефт, газ, въглища, да стимулира дълбоката преработка на суровините и да увеличи енергийните доставки "за други региони по света, където те наистина са необходими". Според него мерките няма как да не се отразят на ЕС, тъй като

икономиките в региона са взаимно свързани

Европейските лидери вече започнаха да си дават сметка, че и техните държави не само ще пострадат, а и вече осезаемо усещат последиците от ограниченията. Протестите, които в началото избухнаха в подкрепа на украинския народ, сега отново превземат улиците, но този път заради покачващите се цени на всички стоки и услуги, заради инфлацията, която на места бе в застой през последните години.

Експерти прогнозират, че Германия ще затъне в дългове, тъй като държавният дълг ще достигне 140 милиарда евро.

В Румъния, освен на ръста на инфлацията, която намалява доходите, рестрикциите се отразяват и на икономическите нагласи, на веригите за доставки и инвестициите.

СНИМКА БТА Гледки като тази ще стават все по-чести. Фермери, ресторантьори, продавачи и хора от всички сектори в Европа излизат на улицата, протестирайки срещу рязкото покачване на цените

В Гърция всяко четвърто семейство не може да си плаща сметките за ток. Освен с почти всекидневните протести, с които е известна страната, южната ни съседка стана и първата държава, която официално обяви, че ще внася слънчогледово олио от Аржентина (по принцип Русия и Украйна изнасяха досега 80% от слънчогледа си за Европа и Близкия изток).

Великобритания, която след Брекзит започна да усеща известна безпомощност, като недостатъчна евтина работна ръка, липса на шофьори, които да снабдяват магазините с хранителни продукти, и др., вече има опасения за продължаващо покачване на цените на храните. За това алармира шефът на Централната банка на Англия Андрю Бейли преди дни. И добави, че макар и да звучи "апокалиптично", това важи не само за Обединеното кралство, но и за всички останали страни. В подкрепа на думите си той посочи, че само за последните шест седмици световните цени на пшеницата са се увеличили с 25%. Миналия месец инфлацията на Острова достигна най-високото ниво от 40 години насам, а милиони домакинства бяха засегнати от 54% скок в сметките за газ и електричество през април.

Кипърският президент Никос Анастасиадис заяви, че Никозия ще прилага само целенасочени мерки срещу Русия и призова европейските партньори "да вземат предвид въздействието върху държавите членки и дали те няма се превърнат по-скоро в санкции срещу самите тях, отколкото срещу Москва".

А междувременно кризата подклажда 

опасения за прекъсване на доставките 

на зърнени култури като пшеница и царевица (30% и съответно 1/5), както и маслодайни растения.

Инфлацията продължава да расте. Освен цените на енергията и храните, се увеличават и тези на металите. Алуминият, например, достигна рекордни стойности.

"Опитите да се отклони Русия икономически, финансово и логистично от дългогодишните канали на международно сътрудничество само изострят икономическата и продоволствената криза", се казва в изявление на руското външно министерство. И още: "Трябва да се отбележи, че едностранните действия на западните страни, предимно от Групата на седемте, изостриха проблема с прекъсването на логистичните и финансовите вериги на доставките на храни на световните пазари."

Шефът на ООН Антониу Гутериш тази седмица заяви, че руските храни и торове "трябва да имат пълен и неограничен достъп до световните пазари". И се оказва, че Русия е водещият световен доставчик на ключови торове. По принцип те не са обект на западните санкции, но продажбите са прекъснати от мерките, предприети срещу руската финансова система, твърдят дипломати. "Това заплашва да вкара десетки милиони хора в продоволствена несигурност, последвана от недохранване и масов глад, в криза, която може да продължи с години", добави Гутериш.

Българите имаме поговорка: 

Който нож вади, от нож умира

Съотнесена към настоящата ситуация, би звучала по-добре така: "Който санкции налага, от санкции си пати".

Вместо да накажат Русия, да я видят съсипана, бедна и загубила войната, в тази роля май ще се озоват днешните Велики сили. Които толкова са се оплели в безпринципността си, че вече не могат да се разберат за шестия пакет от санкции.

А бумерангът се връща с пълна сила...

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ