Букурещ с нов подход към Молдова
Румънското правителство опрости процедурата за предоставяне на гражданство на жителите на на бившата съветска република
/ брой: 256
Националната агенция по гражданство обяви, че клетвата за вярност към румънската държава може да бъде положена във всяко румънско дипломатическо представителство в Молдова. Досега процедурата бе изпълнявана само в Букурещ. "Процедурата по полагане на клетва за вярност към румънската държава може да се състои в посолството или в консулствата на Румъния в чужбина", гласи официално съобщение на агенцията. Освен посолството в Кишинев румънски консулства има в още три молдовски града.
Според официални данни през последните 20 години молби за предоставяне на румънско гражданство са подадени от над 450 000 молдовани, като 320 000 от тях са получили румънски паспорти. Допитванията показват, че основната причина за това явление е икономическа. Заради високата безработица почти половината от трудоспособното население е напуснало Молдова. Румънският паспорт им позволява да влизат в ЕС без визи.
Преди 5 години Румъния задейства специална програма за молдовците и украинците, които през първата половина на миналия век са живели на територии, влизащи в тогавашна Румъния. По този начин те и потомците им могат да възстановят румънското си гражданство, загубено след присъединяването на тези територии към бившия Съветски съюз. Това решение усложни отношенията между Кишинев и Букурещ. Бившият молдовски президент Владимир Воронин обвини румънския президент Траян Бъсеску в провеждането на "агресивна политика", което доведе до охлаждане на отношенията между двете съседни страни.
Въпреки това през 2010 г. Румъния създаде Национална агенция по въпросите на гражданството, чиято цел бе да ускори раздаването на румънски паспорти. Това решение обаче предизвика безпокойство и в самия Евросъюз, където няколко издания публикуваха критични материали. В тях се твърдеше, че Бъсеску "прави Брюксел на глупак, раздавайки на стотици хиляди граждани на Молдова румънски паспорти, с чиято помощ те могат свободно да се придвижват на територията на ЕС".