БСП започва консултации за вот на недоверие
До края на май левицата внася в парламента искането за оставка на кабинета
/ брой: 112
БСП започва консултации за вот на недоверие. Това обяви вчера лидерът на социалистите Сергей Станишев след заседание на Изпълнителното бюро на партията. Идеята на левицата дойде, след като Конституционният съд отмени част от парламентарния правилник като противоречащ на основния закон и освободи пътя на опозицията да иска оставката на кабинета.
В решението на магистратите пише, че опозицията може да иска вот на недоверие към кабинета, след като Министерският съвет сам е поискал вот на доверие за цялостната си политика. ДУМА припомня, че през февруари кабинетът поиска вот на доверие за цялостната си политика от Народното събрание. Така те изпревариха БСП, които искаха оставката на вътрешния министър Цветан Цветанов и подготвяха вот на недоверие за политиката по сигурността на правителството заради скандала с изтеклите СРС-та.
Управляващите твърдяха, че след като са получили от парламента одобрение за цялостната си политика, в рамките на половин година след това опозицията не можела да иска вот на недоверие за отделен сектор. С пълно единодушие обаче КС предвижда възможността, управляващите да застраховат управлението си и на всеки 6 мес. да си искат вот на доверие. По този начин правителството ще "предотврати възможността опозицията да поставя по собствена инициатива и в съответствие с интересите на избирателите, които представлява, въпроса за политическата отговорност на Министерския съвет. По този начин би се обезсмислил конституционният институт на вота на недоверие", пише в мотивите на магистратите.
След решението Станишев обяви, че според него най-подходящата тема за вот на недоверие е пълният провал на социално-икономическата политика на кабинета. Левите дадоха и редица примери за провала на управлението - изхарченият фискален резерв, увеличавенето на сивата икономика, проблемите в здравеопазването. Държавата на Бойко Борисов се държи като държава-терорист към българските граждани, категорични са социалистите.
Партиите, които се заявяват за опозиция, трябва да направят своя избор, коментира още соцлидерът в отговор на въпрос дали очаква подкрепа от ДПС. Според него, ако Синята коалиция и ДПС се смятат за опозиционни сили, трябва да направят така, че правителството да си отиде.
ГЕРБ ще се опитат да се покажат като обединяваща партия, обръщайки се към Синята коалиция и ДПС за приемането на пакта за стабилност, предложен от министъра на финансите, прогнозира още Станишев. Според него обаче подкрепата за пакта ще бъде знак и за политическа подкрепа към управляващата партия. От БСП си поставиха за срок края на май, за да финализират преговорите по вота.