БСП: РСМ попречи на българите да почетат Гоце Делчев
Възразяваме срещу приетите от западната ни съседка действия, заявяват социалистите в официална позиция на ИБ на БСП
/ брой: 24
БСП възразява категорично срещу предприетите от властите на РС Македония действия около честванията в Скопие на 151-та годишнина от рождението на Гоце Делчев, се заявява в позиция на Изпълнителното бюро на БСП.
"Български граждани бяха целенасочено възпрепятствани да пресекат границата и да отдадат почит на гроба му. Към официални български представители беше проявено недопустимо неуважение. Затруднено беше отразяването на честванията от българските медии. Обяви се черен списък за забрана на граждани на ЕС да влизат в РС Македания", се посочва още в позицията. Според социалистите Напрежението е било подклаждано в продължение на седмици и това е намерило израз в събитията от 4 февруари.
В позицията на БСП е посочено, че решението на 47-то Народно събрание да позволи начало на преговорите за членство в ЕС е било прибързано и действията на властите на нашата съседка още веднъж потвърждават оценката на БСП, че РС Македония не е показала необходимия напредък.
"Поддържаме приетата единодушно миналата седмица декларация на Народното събрание, която възстанови единството на българските позиции по отношенията на България със Северна Македония. Призоваваме служебното правителство стриктно да се придържа към нея", подчертават от "Позитано" 20.
От БСП се обръщат към страните членки на ЕС и към Европейската комисия да съдействат с цел РС Македония да се върне към изпълнение на поетите към България ангажименти и да бъдат защитени правата на гражданите с българско самосъзнание в страната.
Вчера стана ясно, че тримата българи, които бяха задържани на граничния пункт "Деве баир" са осъдени от македонския съд в Крива Паланка на 300 евро глоба, тригодишна забрана за влизане в РС Македония и експулсиране от държавата. Те са обвинени в нарушаване на обществения ред и спокойствието. Скандалът се разрази в събота, когато се честваха 151 години от рождението на Гоце Делчев. Тогава десетки българи бяха спрени на границата на югозападната ни съседка и не успяха да се включат в поклонението в църквата "Свети Спас" в Скопие. Част от тях, включително журналисти, получиха официални откази да минат границата с основанието за "заплаха за обществения ред, националната сигурност, общественото здраве или за международните отношения на РС Македония".
Министерството на външните работи на България излезе с позиция, че отбелязването по този начин на годишнина на Гоце Делчев не допринася за надграждане на двустранните отношения между София и Скопие.
"4 февруари 2023 година ще влезе в историята като датата, на която властите в Северна Македония по крайно неубедителни причини и в нарушение на предварително дадените уверения не допуснаха отдаването на почит пред паметта на революционера от страна на български граждани", се посочва в документа. От МВнР оценяват подобни действия като неизпълнение на поетия ангажимент за осигуряване на безпрепятствен достъп на всички добронамерени граждани, желаещи да отдадат почит пред паметта на големия революционер. Това, наред с нежеланието за общо полагане на венци от делегациите на България и Северна Македония, представлява отстъпление от установените добри практики и ерозира усилията на Република България, насочени към укрепване на добросъседството, пише още в позицията.
По-късно министърът на външните работи Николай Милков проведе разговор с посланика на Северна Македония в София Агнеза Руси с искане за намеса и възстановяване на свободата на движение. Същият въпрос многократно беше повдиган в Скопие от вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. От Министерството на външните работи отправят призив към засегнатите български граждани, които са получили писмен отказ за влизане на територията на РСМ, да предоставят тази информация до министерството с цел предприемане на необходимите действия по дипломатически път и информиране на международните ни партньори.
Междувременно беше съобщено, че в събота вечерта е била счупена витрината на македонския културен клуб на ул. "Димитър Димов" в Благоевград. Той беше открит на 30 октомври м.г. без особени провокации. Единствено една от буквите на надписа беше отлепена.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.