БСП: Провалът на заседанието е саботаж
Парламентарните групи, които претендират да управляват държавата, нямат никаква отговорност към бъдещето на България, заяви Георги Свиленски
/ брой: 120
"Ставаме свидетели на поредния саботаж на работата на българския парламент. Стана ясно, че тези парламентарни групи, които претендират да управляват държавата, нямат никаква отговорност към бъдещето на България." Това заяви председателят на парламентарната група на "БСП за България" Георги Свиленски по време на пресконференция в Народното събрание. Поводът бе проваленото заседание на парламента след три неуспешни опита да се установи кворум в пленарната зала. В залата не влязоха за регистрация депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС, "Има такъм народ" и "Възраждане". При първата регистрация системата отчете 110 депутати от минимум от 121, необходим за начало на пленарно заседание. При втория опит се регистрираха 113 народни представители, а при третия - 115 депутати.
Междувременно стана ясно, че и "Продължаваме промяната" няма да издигнат кандидатура за председател на Народното събрание и ще оставят на следващите по големина парламентарни групи да направят своя ход. Според партията няма никакъв процедурен проблем Мирослав Иванов да изпълнява тази длъжност, като има 14-дневен срок за избор на нов председател.
В отговор на действията на опозицията Георги Свиленски припомни, че в програмата за работа като първа точка трябваше да влезе изборът на председател на Народното събрание - институцията, която е поставено най-високо в българската държава. "Тези колеги, които не се регистрираха, показаха, че не искат българският парламент да има легитимно избран председател", обясни той.
Втората точка от дневния ред включваше изменения и допълнения на Закона за европейската структура и инвестиционни фондове. Според Свиленски това са всички средства по Плана за възстановяване и устойчивост и европейските програми. "И когато застанат и ви говорят, че са граждани за европейско развитие на България, питайте ги защо саботират гледането на тези законопроекти. Това са средствата, които трябва да стигнат до всеки един български гражданин", заяви още депутатът от БСП.
Като трета и четвърта точка трябваше да се разгледат промени в Закона за енергетиката и приемането на правила за избор на председател на КПКОНПИ. Свиленски коментира, че опозицията не иска да има избран председател на Комисията за противодействие с корупцията.
Депутатът призова тези 125 народни представители, които свалиха Минчев, да влизат в зала и да гласуват законите, тъй като българската държава очаква решения, а не скандали.
"Има ли някой в тази държава, който да не разбира как "Възраждане" и ДПС гласуват заедно? И как ИТН и ДПС гласуват заедно, а ГЕРБ стои и ги подкрепя доволно? Трябва да е ясно на българските граждани какво идва след това управление, което е в момента", посочи депутатът от левицата.
Социалистът не приема изказването на лидери на други парламентарни групи, че кворумът е ангажимент на мнозинството. Той припомни, че от четвъртък в българския парламент има друго мнозинство и ангажимент не е нито на ПП, нито на БСП, нито на ДБ да осигуряват кворум.
По-късно премиерът Кирил Петков заяви, че проваленото заради липса на кворум заседание е подложило на риск получаването на 2,6 млрд. лв., които са първите средства по Плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да получи страната ни. "Новото мнозинство от ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и останалите депутати от "Има такъв народ" не можаха да направят дори предложение за председател на Народното събрание. Това ли са принципните ходове, които тези партии предприемат?", попита министър-председателят.