БСП предлага нов Закон за МВР и конкретни мерки срещу битовата престъпност
„Сигурността на гражданите в България е един от основните показатели за качеството на стандарта на живот. Считаме, че ролята на държавата като основен защитник на правата, живота и собствеността на гражданите от посегателствата на престъпността трябва да се засилва.“ Това заяви Иван Иванов, член на Националния съвет на БСП, по време на преговорите за постигане на коалиционно споразумение на тема "Вътрешна сигурност“.
По думите на социалиста сектор сигурност, и в частност МВР, трябва да се разглежда в два аспекта. На първо място е състоянието на самата система, а от друга страна е възприемчивостта на гражданите към действията на Министерството и неговите функции.
Представителят на БСП очерта основните неща, които е необходимо да бъдат направени: „В рамките на 3-6 месеца трябва да организираме пълен и функционален анализ на МВР. След като той приключи трябва да се изработи изцяло нов Закон за МВР, в който да бъдат отразени всички елементи на този функционален анализ“, обясни Иван Иванов. На второ място социалистът очерта незабавното прекратяване на политическото инженерство, което в последните 12 години е довело до най-ниските нива на доверие в системата.
След извършването на тези стъпки левицата си поставя няколко основни цели: „На първо място битовата престъпност в малките населени места да бъде ограничена. Съществено намаляване на престъпленията извършени от малцинствени групи, както и да бъдат пресечени сфери на доминиране на основните форми на организирана престъпност в икономиката, измамите с ДДС, прането на пари, контрабанда с горива, акцизни стоки, корупцията при обществените поръчки, намаляване броя на наркоманиите в България“, обясни той и допълни, че за целта е необходимо да се създадат радикално нови и ефективно-организационни икономически, финансово-стопански, контролни и наказателно-правни инструменти.
Тодор Байчев, част от преговорния екип на БСП, очерта няколко проблема в сферата на вътрешната сигурност: „Забелязва се тенденцията парите в МВР да нарастват, но доверието в него намалява, а в много места има недостиг на кадри“, отбеляза той.
Постигане на качествено ниво на киберсигурността, взаимодействие на ГДБОП с останалите служби за сигурност, разширяване обхвата и възможността на Дирекция “Вътрешна сигурност“ по отношение на извършени престъпления от служители на МВР, са също част от приоритетите, които избраният за народен представител от БСП Филип Попов изтъкна.
Валери Сарандев, също част от преговорния екип на БСП, очерта като приоритет на левицата възстановяването на водещата роля на оперативно-издирвателната дейност в работата на оперативния състав.
Иван Иванов обясни, че всички тези мерки могат да се постигнат по няколко начина: разработване на принципна концепция за борба с корупцията, създаването на нова полицейска карта, адекватна подготовка на служителите в МВР за постигането на пълноценно и ефективно разследване на престъпленията, материално-техническото обезпечаване и осъвременяване на възнаграждението на полицейските служители.