18 Юли 2025петък03:53 ч.

БСП поиска оставката на Цвета Караянчева

автор:Дума

visibility 1256

Оставката на председателя на парламента Цвета Караянчева поискаха депутатите от БСП заради вчерашния инцидент с майките от „Системата ни убива“, които се барикадираха в сградата на Народното събрание, а НСО ги изведе със сила в края на деня.

Стигнахме до абсурдната ситуация тоалетната на Народното събрание да се окаже политически фактор и да стане повод за обсъждане. Искам да напомня, че това дете, което вчера не беше допуснато да стигне до тоалетната на Народното събрание, само преди две години, на наши заседания, седеше вътре в залата, посочи от трибуната депутатът от БСП Антон Кутев.

Аз оправдавам техните протести, те се опитват да въздействат на властта с методите, които те имат, допълни социалистът.

Вече трети месец продължават протестите по улиците на София и на страната. Защо протестират гражданите навън? Защото смятат, че корупцията разбива държавата. Някои от тях смятат, че правораздавателната система е компрометирана, повечето от тях смятат, че няма справедливост. Мислят, че политиците ги лъжат и се подиграват с тях. Убедени са, че живеят в условия на тежки и несправедливи неравенства, каза още Кутев. Според него хората не могат да живеят с доходите, които имат: „Не могат да живеят в държавата, в която са родени и която обичат. Не могат да живеят със здравната система, която имат, и много други. Аз оправдавам техните протести, които те се опитват да направят по всякакви начини. Опитват се да въздействат върху властта с методите, които те имат. В по-голямата си част те са напълно демократични.“

От ДПС също обявиха, че искат остраняването на Караянчева, но по други причини. Лидерът на движението Мустафа Карадайъ заяви, че започват процедура по отстраняването й от председателския пост и ще търсят подкрепа за входирането на такъв проект по решение. Като причина ДПС посочиха, че Караянчева не е предприела никакви действия по техен сигнал, свързан с несъвместимостта на изпълняваната длъжност на член на ЦИК.

Според правилника проект на решение за отстраняване на председателя може да бъде входиран с подписите на една трета народни представители или точно 80, а след това да бъде подложено на гласуване в залата.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ