20 Май 2024понеделник02:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БСП обвини президента, че иска референдум в нарушение на закона

Плевнелиев въвлича НС в играта "законодателна абракадабра" и провеждането на "допитване на инат", заяви Мая Манолова

/ брой: 126

автор:Юлия Кулинска

visibility 347

БСП обвини президента Росен Плевнелиев, че е предизвикал национален референдум в нарушение на закона. Държавният глава трябваше да изчака 17 юни и тогава да внесе своето предложение, заяви вчера депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Мая Манолова в НС. По думите й с внасянето на искането в парламента преди тази дата Плевнелиев въвлича цялото народно представителство в играта "законодателна абракадабра" и провеждането на "референдум на инат".
Манолова обясни, че според закона за референдумите същото предложение може да бъде внесено 1 година след неговото отхвърляне от НС. В миналия парламент предложенията на Росен Плевнелиев и на  водения от Георги Близнашки инициативен комитет, които предлагаха същите въпроси по изборното законодателство, бяха отхвърлени на 17 юни. Според закона за референдумите право да предизвикат допитване имат президентът, правителството, най-малко 1/5 от депутатите и от общинските съвети в страната, или минимум 200 000 души с подписите си. Окончателното решение дали да се свика референдум е на НС. Ако събраните подписи са над 500 000, парламентът е задължен да допусне искането за референдум. Законът урежда изрично процедурата, когато допитването е по искане на гражданска инициатива. Според разпоредбите нова подписка за референдум по вече отхвърлен въпрос може да бъде започната не по-рано от 6 месеца от прекратяването на процедурата по предишното искане или от една година от решението на НС, с което отхвърля предложението. Позовавайки се на Закона за нормативните актове, Манолова подчерта, че след като този текст важи за едната хипотеза за предизвикване на референдум - чрез гражданска инициатива, тя би следвало да важи и за останалите случаи, когато инициативата е на президента, кабинета, депутатите или общинските съвети.
 Възникват въпросите дали Плевнелиев е над законите и те важат само за граждани, коментира социалистката. Тя уточни, че част от въпросите, включени в искането на държавния глава за национално допитване, биха получили подкрепа от депутатите от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ.
 В късния следобед от "Дондуков"2 изпратиха прессъобщение, в което се казва, че "внесеното в НС предложение на президента за произвеждане на национален референдум е в абсолютно съответствие със Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление". "В закона няма срок, който да ограничава президента да внесе отново същото предложение. Текстът, който предвижда едногодишен срок, се отнася само до започване на нова подписка от гражданите с предложение за референдум по същите въпроси", твърдят от "Дондуков"2.
БСП исторически е доказала, че винаги е била на страната на пряката демокрация, заяви Флип Попов. Показахме това с дейното си участие в законопроекта за пряко участие на гражданите в националната и местната власт, както и с първия иницииран национален референдум за развитието на  енергетиката, припомни той. Колегата му Чавдар Георгиев е категоричен, че президентът не само не зачита процедурата по внасяне на предложенията за референдум, но очевидно с така формулираните въпроси не зачита и действащата Конституция.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ