БСП няма да влиза в сговор с ГЕРБ
Бойко Борисов увърта за оставката, обсъждат три сценария за оттеглянето му
/ брой: 134
БСП няма да влиза в сговор с олигархично-мафиотския модел на управление и иска незабавна оставка на кабинета на ГЕРБ, обяви Корнелия Нинова при внасянето с депутатите от левицата на вота на недоверие.
Бойко Борисов намекна за оставка, но чака да мине Европейският съвет в края на седмицата. В ГЕРБ сd обсъждали 3 варианта за оттеглянето му. Пред БНР замислите издаде кметът на Варна Иван Портних. Първият бил оставка на правителството, служебен кабинет и предсрочни избори. Вторият - преходно експертно правителство за довършване на мандата с нови министри и нов премиер, но с мандат на ГЕРБ. Третият вариант предвижда смяна на всички министри, излизане на Борисов в отпуск до края на мандата и изплняване на длъжността от вицепремиер.
Единственото съгласие, което могат да получат от нас и да постигнем единодушие с г-н Борисов, е незабавната му оставка и поемането на управлението на страната от подготвени, квалифицирани, честни и умни хора. Това заяви Корнелия Нинова, която заедно с цялата ПГ "БСП за България" внесе в НС петия вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов.
Нинова припомни, че първото искане за оставка на кабинета, с който е започнала битката срещу паралелната държава, също е било заради корупция. Различното сега е, че социалистите представят механизмите, мрежата и пипалата, чрез които ГЕРБ са създали паралелна държава, която управлява истинската. "В законите, които се приемат от мнозинството, се залагат корупционни интереси на олигарси. Институциите се използват за реализацията им. Назначават се хора, които да защитават и провеждат тези интереси. Цари абсолютна безнаказаност на виновните за престъпления и на извършителите на нарушения", аргументира се Нинова.
"Досега основният ни проблем в битката с корупцията, която водим четири години непрекъснато и последователно, беше страхът на хората. Днес народът се освободи от страха и е по улиците на протести. Ние само внесохме народния вот на недоверие, който е по улиците, в парламента", отбеляза Нинова.
Правилникът за дейността на НС предвижда разискванията по вота на недоверие да започват не по-рано от 3 дни и не по-късно от 7 дни от внасянето му. Гласуването се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Проектът за решение се смята за приет, когато за него са гласували повече от половината от всички депутати.