17 Юли 2025четвъртък14:07 ч.

Снимка Михаела Катеринска

БСП настоя ИТН да изтегли Петър Илиев от проектокабинета

автор:Дума

visibility 971

БСП настоя ИТН да оттеглят номинацията на Петър Илиев за министър. Социалистите обвързаха подкрепата си за проектобинета на „Има такъв народ“ със смяната на Илиев. Това е решило  Изпълнителното бюро на партията на съвместно заседание с парламентарната група. Това ще бъде предложено и на заседанието на Националния съвет утре – да реши, че ако Илиев не бъде оттеглен от поста вицепремиер и министър на вътрешните работи, правителството ан ИТН няма да получи подкрепата на БСП в пленарна зала.

Лидерът на левицата Корнелия Нинова заяви, че крайното решение предстои да се вземе утре от Пленума на партията.

Тя съобщи също, че вече има изготвено политическо споразумение, което е подписано от ИТН и чака само подписите на социалистите. Но те ще изчакат решението на Националния съвет.

Положихме максимални усилия, за да осигурим стабилно управление, за да гарантираме приоритети и политики, които да реализираме в най-близко бъдеще. Имаме подписан документ от тяхна страна, очакват само нашия подпис, каза Нинова и изброи част от договореното с БСП, което е отбелязано в споразумението с  ИТН.

От „Има такъв народ“ са се съгласили преразпределението през бюджета на БВП да е средното за Европейския съюз – между 40 и 42%.  Съгласили са се за безплатви лекарства за децата до 18 години, болниците да не са търговски дружества, да се преразгледа учебната програма и съдържанието на учебниците, да се промени схемата „парите следват ученика“.  Други приоритете, залегнали в споразумението, са преизчисляване на труда на медицинските специалисти и промяна в заплатите, децентрализация на общините,съдебна реформа и структурни промени във Висшия съдебен съвет.

Ако колегите от ИТН се съгласят, ще го публикуваме целият документ, защото е доста подробен, обобщи Нинова.

Тя отрече някои публикации, че БСП ще синхронизира крайното си решение за подкрепа или неподкрепа на кабинета на ИТН с „Демократична България“ и „Изправи сеБГ. Ние идваме“. Нашата партия следва своите начертани предварително стъпки, не влизаме в договорки с другите политически формации, те имат своите съображения, каза Корнелия  Нинова.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ