БСП: Консултациите са важни, да не се бърза със служебен кабинет
/ брой: 124
Юлия КУЛИНСКА
Консултациите са важни, защато те са записани в Конституцията като част от процеса за съставяне на кабинет, заяви организационният секретар на ИБ на БСП и депутат от "БСП за България" Борислав Гуцанов пред журналисти. Според него не е нормално някой да ти казва "яви се в толкова часа" в същия момент, в който се прави бюджетът на държавата. "Един месец всички коментираме, че това е най-важното нещо за уязвимите слоеве на населението и за икономиката", поясни Гуцанов. Коментарът му бе по повод приключилите консултации на президента Румен Радев с политическите сили за съставяне на нов кабинет. Припомняме, че в понеделник ПГ на ПП и на БСП отложиха разговорите си него, защото поканите съвпадаха със заседанието на комисията по бюджет и финанси. От двете формации помолиха срещите с тях да се проведат по-късно. Вчера Радев обаче след среща с ИТН, ДБ и "Възраждане" обяви, че консултациите са приключили и предстои връчването на първия мандат.
За нас най-важното нещо е действително да има изход от тази ситуация, а не с цената на всичко да се бърза към служебен кабинет, отбеляза Гуцанов. Той призова Радев да не забравя, че е станал президент благодарение на БСП.
"Като говорим за консултации, говорим за диалог, но такъв диалог в момента с президента няма. Определените часове и дни на президента не са разписани в Конституцията и консултации могат да се проведат в ден и час, удобен за всяка парламентарна група", подчерта депутатът от ПП Милен Матеев. Според него прекратяването на разговорите е странно тълкуване на Конституцията, тъй като мандатът за съставяне на правителство се връчва след провеждане на консултации с парламентарните групи. Такива консултации не са проведени с всички парламентарни групи, обясни Матеев. По думите му не се е получило разминаване. Поканата не е призовка, на която трябва да се явим, а покана, подчерта Матеев.
И съпредседателят на ДБ Христо Иванов е разочарован от проведените консултации при президента за съставяне на правителство. Той ги определи като провал, което било безотговорно. "Конституционната цел на разговорите е при политическа криза, макар и сложно, да се намери изход, но той не може да върви по график "хайде всички на плаца в първия възможен момент, без подготовка, раз-два-три и готово", разкритикува Иванов.