БСП: Извънредният труд няма да става доброволно, а доброзорно
Депутатите гласуваха на второ четене промените в Кодекса на труда, с които часовете извънреден труд се увеличават от 150 на 300 часа. От БСП възразиха категорично и обявиха, че въпреки че това ще става през Колективен трудов договор, едва ли ще е със съгласието на работника.
Извънредният труд няма да става доброволно, а доброзорно, заяви по време на дебатите Георги Свиленски от левицата.
Вече почва да става ясно каква е целта на този законопроект. Защо 300 часа? Защо не са 200. Казвате работниците искат. Досега не съм чул един работник да е излязъл и да е подкрепил това предложение. Казвате ще става доброволно. Как ще става доброволно, като те не го искат? Ще стане доброзорно, обърна се към мнозинството Свиленски.
Ние сме тук представители на тези хора, на работниците. Ние сме длъжни да защитаваме техните права, както вие защитавате вероятно други права, допълни още социалистът.
Тези 300 часа ще бъдат използвани само при определени условия и те ще бъдат изрично записани“, защити промените председателят на парламента Цвета Караянчева по време на дългите дебати. За пример тя даде някои форсмажорни обстоятелства в областта на производството, като разваляне на машина или друг проблем, който прекъсва производствения процес, изискващ след това наваксване. Според нея предложението дори защитава правата на работниците, защото самите те имат интерес, при извънредни обстоятелства, предприятията им да работят, за да произвеждат продукция и изплащат заплати.
„Ограничената продължителност на работното време е едно от основните постижения в областта на трудовото право“, възпротиви се опозицията от БСП, която се обяви твърди против новите текстове. „С това увеличение на часовете не помагаме на никого. Извънредният труд не означава по-големи заплати“, категорична бе Надя Клисурска от левицата, според която възможността за двойно натоварване на работниците на практика е отнемане на трудови права.
„Запомнете тази дата! Това е датата, в която българските работници се превръщат в роби. Не натискайте бутона, не подкрепяйте това предложение“, призова тя колегите си в пленарната зала преди гласуването.
Депутатите не приеха предложенията на БСП и на независимите депутати за отпадане на този текст от промените в Кодекса на труда.