БСП: Иван Иванов отказва да спазва закона, неглижира парламента
Депутатите обсъждат предложението за предсрочно освобождаване на председателя на КЕВР
Когато служител от независима държавна структура като КЕВР казва, че няма да изпълняват закона, се дава знак към всички други такива институции, че Народното събрание може да се пренебрегва. Това коментира от парламентарната трибуна Атанас Костадинов от ПГ "БСП за България". Депутатите обсъждат като първа точка от дневния ред днес предложението на левицата за освобождаване на Иван Иванов като председател на КЕВР.
От БСП са категорични, че с отказа си да се намеси в сделката за ЧЕЗ, Иванов е нарушил закона, който бе приет на 26 април именно, за да може независим орган да разследва съмнителната сделка за покупката на енергийното дружество. В края на април с подкрепата на всички парламентарни групи бяха направени промени в Закона за енергетиката. По този начин на КЕВР му бяха вменени правомощия да се намесва в сделки с акции на доставчици на енергийни услуги, които засягат интересите на държавата и на обществото. Изичстването на закона бе именно, за да може КЕВР да се намеси като независим орган.
Господин Иван Иванов обаче, от парламентарната трибуна миналата седмица, обяви че няма да спази закона, защото той не бил достатъчно добре изготвен. От левицата са категорични, че председателят на КЕВР е длъжен не да тълкува законите, а да ги изпълнява. Иван Иванов намери повод и направи тълкуване на промените в закона като ги нарече "плакетен текст, който не отговаря на няколко основни неща", припомни ситуацията секретарят на ПГ "БСП за България" Филип Попов. От думите му, продължи социалистът, става ясно, че той няма намерение да изпълнява и да спазва закона.
КЕВР е орган, който регулира дейността. Той не тълкува, а изпълнява законите, продължи Попов, който представи мотивите на левицата, с които искат оставката на Иванов. От БСП са категорични, че КЕВР, в това число и нейният председател, не трябва да тълкуват закона, а най-малкото пред законодателния орган трябва да обясняват, че законите не струват. Действията в посока тълкуване на нормата на закона е поведение недопустимо за член и председател на който и да е държавен орган, който трябва да изпълнява закон или политика, подчерта Филип Попов. Той описа поведението на Иван Иванов като тежко фрапантно нарушение на служебните правомощия.
Колегата му Атанас Костадинов бе категоричен, че независими регулатори като КЕВР са ограни, с които демократичните държави се гордеят. Но трябват ли ни такива органи, ако те не изпълняват законите. Трябва ли ни такава структура, която обяснява на самия законодател, че на този етап няма да спазва закона, защото има претенции към него, попита риторично Костадинов.
Тази независимост на тези органи предполага, че те трябва да имат начин на работа и действие, която реално е независима. Но от 2017 година с казуса ЧЕЗ имаме десетки основания да кажем, че публичният интерес е нарушен. Имаме десетки основания да поискаме да знаем какво се случва, продължи социалистът. Той призова депутатите и правителството винаги да е с обострено внимание и особена чувствителност, когато става въпрос за публичен интерес.