19 Юли 2025събота06:19 ч.

БСП иска летище София да остане държавно

Властта управлява лошо аеропорта, въпреки това пътниците и печалбата му нарастват

/ брой: 89

автор:Дума

visibility 1864

"Летище София се развива добре. Кое е европейското в това то да се отдаде на концесия на Турция? БСП ще продължи усилията да спре тази концесия." Това каза пред журналисти в края на миналата седмица лидерът на БСП Корнелия Нинова. Повод за изявлението й е отварянето на петте оферти за концесията на летище София. Най-висока като предложено концесионно възнаграждение за държавата се оказа петата и последна оферта на френската "Еърпортс Де Пари груп", която оперира на три парижки летища и участва в надпреварата чрез консорциум между компаниите "Еърпортс Де Пари" ЕС.ЕЙ и "ТАВ Хавалиманларъ Холдинг" А.Ш. Тя предлага годишно концесионно възнаграждение от 32,8 млн. евро и общи инвестиции в размер на 903 млн. евро.

"Твърдението, че държавата може да бъде лош стопанин, за нас не отговаря на истината. Факт е, че кандидатите, чиито оферти са отворени, са държавни фирми. Фактите за летище София са, че в последните години се увеличават приходите с над 20% и стигат до 168 млн. лв. Печалбата расте с 10% и е почти 13 млн. лв. годишно. Расте и потокът от пътници, увеличили са се със 7%", коментира Нинова. Тя беше категорична, че БСП предлага на българските граждани политика, при която стратегическите обекти на страната ще се управляват от държавата, няма да се приватизират и няма да се дават на концесия. "ГЕРБ раздават всичко, което е държавно, което може да носи приходи и да служи за благото на народа. Ние ще пазим тези обекти като държавна собственост и те ще се управляват така, че приходите от тях да отиват при народа", изтъкна Корнелия Нинова.

Две години предупреждавахме, че концесията на летище София ще бъде предоставена на близка до нас държава, а именно Турция. Правителството върви в тази посока, заяви зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски. По неговите думи това е най-печелившето дружество в транспортния сектор и едно от най-печелившите от държавните предприятия. Необяснимо е желанието на правителството да отдаде на концесия предприятие, което непрекъснато увеличава печалбите си. Свиленски обясни, че всички оператори в света отчитат печалби около 30%, само летище София отчита 12%. Това показва лошото управление на летището от страна на държавата. Правят много разходи, за да има ниска печалба, ползват дружеството за източване за близки или фирмени интереси, заяви той.

По-късно транспортният министър Росен Желязков заяви, че няма нито предопределен, нито избран концесионер за летище София. Всички кандидати са допуснати до процедурата по избор на концесионер и имат равни шансове за успех, каза той. От Френско-българската търговска и индустриална камара пък разпространиха изявление на своя председател Стефан Делайе, че водещ партньор със 75% в консорциума "Ей Ди Пи"/ТАВ е френският летищен оператор, който от своя страна притежава над 46 на сто в ТАВ. "Поради това би било неточно представянето на компанията да бъде ограничавано до турския й произход", посочва Делайе.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ