20 Юли 2025неделя03:44 ч.

БСП иска анализ за ефектите от приемане на еврото

Той е необходим, за да преценим последиците за доходите на българите, бедността и неравенствата, както и за ефекта върху икономиката и цените, заяви Корнелия Нинова

/ брой: 102

автор:Дума

visibility 4283

Министрите на БСП са гласували против приемането на Национален план за въвеждане на еврото. Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова във фейсбук профила си. Коментарът й бе публикуван след като в петък вицепремиерът Асен Василев заяви, че правителството е приело Плана за въвеждане на еврото в България. "Министрите на БСП гласувахме против приемане днес на Национален план за въвеждане на еврото, като се позовахме на споразумението за съставяне на правителство. В него е записано, че решението ще се вземе след изготвяне на анализ от БНБ за ефектите. Такъв анализ все още не е изготвен. Този анализ ни е необходим, за да преценим последиците за доходите на българите, бедността и неравенствата, както и за ефекта върху икономиката и цените. Това заявих на днешното заседание на Министерския съвет. Още с приемането на България за член на ЕС е ясно, че ще приемем еврото. Кога да стане това зависи от нас. Трябва да вземем информирано и разумно решение, а днешното не е такова", заявява Корнелия Нинова.

Правителството одобри в петък Националния план за въвеждане на еврото у нас, който описва техническите стъпки около приемането на единната валута. В началото на заседанието премиерът Кирил Петков обяви, че планът за еврото ще бъде приет от кабинета въпреки настояването на коалиционните партньори от БСП и ИТН да се разгледа анализ за последствията и ползите от него. "Този анализ се изготвя в момента от Министерството на финансите и БНБ. В момента чакаме БНБ и след това той ще бъде публикуван", каза вицепремиерът Асен Василев. По думите му в коалиционното споразумение е записано, че еврото трябва да бъде прието възможно най-скоро, а техническата подготовка за това ще отнеме поне 18 месеца. Настоящата официална позиция на България е, че иска да въведе единната валута от 1 януари 2024 г.

Реалното приемане на еврото обаче не зависи от техническия национален план, а от готовността на държавите членки на еврозоната да подкрепят българското членство, от положителната оценка на Европейската комисия и Европейската централна банка, както и от изпълнението на формалните числови критерии в европейските договори, което в момента не е налице.

Темата предстои да бъде обсъдена в широк формат на организирана от председателя на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански (ИТН) обществена дискусия във вторник, 31 май. Националният план за еврото за пръв път бе обявен публично на 30 юни 2021 г., след като преди да напусне властта, ГЕРБ заложи датата 1 януари 2024 г. за влизане в еврозоната.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ