18 Май 2024събота08:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Юнкер:

Броят на емигрантите - според БВП на страните

Планът на ЕК за противодействие на незаконното проникване в ЕС ще бъде приет в сряда

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 19

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер предлага да се въведат квоти за приемането на емигранти за страните от ЕС, които ще зависят от големината на БВП, съобщават от Брюксел. Според Юнкер при разпределението на бежанците сред държавите от Евросъюза трябва да се отчитат редица фактори. Сред тях са броят на населението, нивото на безработицата и броят на бежанците, на които вече е предоставено убежище. Предложенията са част от разработения от ЕК план за противодействие на притока на незаконни емигранти към ЕС. Очаква се документът да бъде приет в сряда (13 май).
80 процента от молбите за убежище в Европейския съюз биват приемани от шест държави - Германия, Великобритания, Франция, Швеция, Италия и Белгия. Други 15 страни също приемат бежанци, а 13 държави не правят нищо по този въпрос. Това заяви председателят на групата на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент Ги Верхофстад по повод очакваната стратегия на ЕК.
Припомняме, че на 4 март агенцията на Европейския съюз за сигурност публикува информация за миграцията в страните от ЕС. Тя сочи, че в сравнение с 2013 г. броят на нелегалните емигранти е нараснал със 180% и те наброяват 274 хиляди души.
По данни на ООН около 60 000 души са се опитали да пресекат Средиземно море от началото на годината в търсене на спасение и сигурност. Мигрантите са принуждавани да предприемат това пътуване поради "ужасяващи злини" в Либия, твърдят от правозащитната организация "Амнести интернешънъл". Над 1800 бежанци загинаха в Средиземно море през тази година, което е увеличение с 20 пъти в сравнение за същия период миналата година. Миграционната политика на ЕК, която ще бъде огласена в сряда, също така ще предложи организиране на легални начини имигрантите да пристигат в Европа, така че да не се обръщат към трафиканти на хора с тази цел. Това обаче трябва да бъде одобрено от страните от общността. Лидерите на европейските страни ще обсъдят предложенията на среща на върха в края на юни.
Одобряването на тези идеи едва ли ще бъде просто, тъй като Великобритания твърдо се противопоставя на идеята. Квотите ще бъдат определени след оценката на редица фактори, включително населението на отделната страна, икономическите фактори и приетите досега лица, търсещи убежище. Германия подкрепя идеята за квотния принцип, през миналата година страната е приела 200 000 молби за убежище. Предлаганите мерки са поредната стъпка на ЕС за прекратяване на трагедиите с удавени бежанци в Средиземно море.
В понеделник върховният комисар на ЕС по външната политика Федерика Могерини се очакваше да поиска от Съвета за сигурност на ООН разрешение за употреба на сила срещу трафикантите на хора, действащи от Либия. Без мандат от ООН военна акция за унищожаване или задържане на корабите на трафикантите в либийски или международни води ще бъде незаконна. Посланикът на Либия във Великобритания Ибрахим Дабаши заяви пред Би Би Си, че неговата страна е против направеното предложение. "ЕС не се е консултирал с либийското правителство. Те ни оставиха неуведомени за това какви са техните намерения, какъв вид военни действия се готвят да предприемат в нашите териториални води, така че това е много обезпокояващо".
В същото време "Амнести интернешънъл" предупреди, че военните акции могат да оставят бежанците в капана на отчайващи условия. От организацията призовават международната общност драстично да увеличи операциите по издирване и спасяване на бежанци.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ