29 Април 2026сряда14:23 ч.

Този застрашително килнат комин е върху покрива на жилищна сграда в центъра на София. Солидното 7-етажно здание се намира на ъгъла на улиците "Алабин" и "Княз Борис I", точно зад Съдебната палата...

Броят 73 милиона за лампите в София

Уличното осветление в столицата е в трагично състояние, поддържаха го без конкурс

/ брой: 36

автор:Деси Велева

visibility 1634

Две фирми ще си поделят 73 милиона лева през следващите четири години, за да поддържат уличното осветление в София. Това са "Улично осветление" и "Лог Сиберия". Обществената поръчка бе обявена още през лятото, но приключи с избор на изпълнител едва в края на миналата седмица. Градът е поделен на 4 зони, като всяка фирма ще обслужва самостоятелно по една, а останалите две ще си делят.

Фирмите ще получат за първите две години близо 32 млн. лева с възможност за удължаване на договорите за още две години.

Уличното осветление в София е в трагично състояние - лампите много често не работят, а от стълбовете стърчат кабели. През последните две години то се поддържа от различни фирми за кратки скорове, а в някои случаи и без конкурс. 

В търга участваха още две фирми - "Етралукс", която доскоро се грижеше за уличните лампи, и новакът Обединение "София флашлайт". Те обаче са отстранени от процедурата, тъй като офертите им не отговарят на предварително обявените условия. 

Последната обществена поръчка за избор на изпълнители бе през 2015 г., тя изтече през 2019 г. и оттогава се сключваха краткосрочни договори за поддръжка на осветлението в столицата, като много от тях бяха без конкурс.

Новият търг бе обявен през август, но едва сега е подписан договор. През лятото гръмна скандал, че парите за осветлението са увеличени двойно в сравнение с предходния период, но от общината побързаха да уточнят, че цената не е за две, а за четири години. 

Част от новите квартали в София изобщо нямат улично осветление, а в останалите то е в трагично състояние. Затова в Столичната община всекидневно валят жалби за неработещи лампи и тъмни улици.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ