Брекзит върви към отлагане с 3 месеца
Камарата на общините си разчисти пътя, за да блокира напускането на ЕС без сделка
/ брой: 171
Консервативното британско правителство на премиера Борис Джонсън претърпя в нощта срещу сряда тежко поражение в парламента по своята стратегия за Брекзит на 31 октомври, независимо дали ще има или не споразумение с ЕС. Джонсън се надяваше Камарата на общините да одобри неговата стратегия, но това не се случи.
За заседанието на камарата, започнало вторник вечерта, опозиционните лейбъристи внесоха проектозакон, който забранява на правителството Брекзит без сделка. До гласуване все още не се е стигнало, но пък камарата одобри инициативата на опозицията да промени нейния дневен ред и да разреши разглеждането на законопроекта. Същността му е да се блокира Брекзит без сделка с Брюксел, като в същото време се открива възможност да се отложи за по-късна дата Брекзит, за да се постигне все пак въпросната сделка.
С разлика от 27 гласа камарата гласува инициативата на лейбъристите да влезе в дневния ред на заседанието й на 4 септември. В хода на вечерното гласуване 328 депутати гласуваха за нея, а 301 против. Преди това 21 депутати консерватори, включително бившият външен и финансов министър Филип Хамънд, обявиха, че ще подкрепят опозицията и ще гласуват срещу своето правителство.Сред тях се оказа и 71-годишният сър Никълъс Соумс, внук на Уинстън Чърчил. Той е син на неговата дъщеря Мери, по мъж Соумс, и е депутат от 1983 г.
Междувременно Джонсън загуби мнозинството си в камарата, след като депутатът им Филип Лий премина към либералдемократите.
Изземването на правото на правителството да определя дневния ред на камарата е твърде рядко събитие, забелязаха медии. Би Би Си коментира, че това е тежко поражение за Борис Джонсън. В историята на страната е имало много политически кризи, но за пръв път се сблъскаха с това различни фактори и позиции.
Джонсън заплаши 21-те тори с изключване от партията и лишаването им от правото да се кандидатират от Консервативната партия за следващите парламентарни избори. Те контрираха, че ще го съдят.
Законопроектът задължава премиера да поиска отсрочка на Брекзит от три месеца, до 31 януари 2020 г., ако до средата на октомври не се постигне споразумение между Лондон и Брюксел. Ако пък ЕС предложи друга дата, премиерът е задължен да я приеме, освен ако парламентът не реши друго. С оглед на неизбежните дебати законопроектът може да бъде гласуван не точно на 4 септември, а до края на седмицата.
В отговор Борис Джонсън внесе предложение за предсрочни избори на 15 октомври. Това автоматично отлага Брекзит с още няколко месеца.