19 Юли 2025събота23:18 ч.

Брекзит бардак

/ брой: 201

автор:Галина Младенова

visibility 4408

Британците за пореден път станаха за смях.  Изпращането в Брюксел едновременно на три писма, в които премиерът хем иска отлагане на Брекзит за края на януари догодина, хем обяснява, че кралството ще напусне ЕС на 31 октомври, все повече заприличва на шизофрения. Всъщност с този си ход Джонсън се опитва да надхитри не европейците, а собствените си парламентаристи, които го задължиха да иска отсрочка. Близо 4 години минаха, след като 52% от британците поискаха на референдум напускане на ЕС. След дълги и мъчителни преговори Лондон и Брюксел успяха да постигнат две споразумения как именно да стане разводът. Три пъти британските парламентаристи отхвърлиха първата сделка, а сега не бързат да гласуват за втората. Ето защо и Джонсън се принуди да се прави на тарикат и да изпраща неподписани писма в Брюксел. Тарикатлъкът му обаче може и да не мине, но с това да се оправят британските съдилища. А ЕС трябва да реши какво да прави с новото британско искане. Почти няма съмнение, че отсрочката ще бъде приета, въпреки че на всички им писна от сагата Брекзит.

Отначало беше трагично - никой не се радва на развод, след това стана смешно - британското иди ми-дойди ми предизвика голяма веселба. Сега вече нито ни е до сълзи, нито до смях - объркването е тотално, всички се чудят какво именно искат англичаните. Тяхното хем боли, хем сърби предизвика такъв бардак в общността, че май вече всички мечтаят да видят края на сагата Брекзит, дори и да е лош. Трагичното е, че това всъщност е само началото. Сделката между Лондон и Брюксел засяга само условията на развода и предвижда преходен период до края на 2020-а. След това обаче битките ще започнат отново, тъй като британците се надяват на търговско споразумение, близко до сегашния им съюз с общността. Постигането на такава сделка обаче нито ще е лесно, нито ще е бързо. Обикновено за това отиват години, а като се имат предвид британските претенции към европейските стандарти и регулиране, нещата изглеждат още по-безнадеждни. Това обаче ще е следващият бардак.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ